23 kwietnia 2024

200 policjantów w akcji i 50 przeszukań. Odzyskano maszyny budowlane o wartości 3 mln.

200 funkcjonariuszy Policji na terenie całego kraju wzięło udział w realizacji, której celem było odzyskanie maszyn budowlanych kradzionych na terenie krajów Unii Europejskiej. W efekcie ponad 50 przeszukań, policjanci zabezpieczyli maszyny budowlane, których wartość wstępnie oszacowano na 3 miliony złotych.

 

Policjanci Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili realizację, podczas której na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego dokonali zabezpieczenia ponad 60 maszyn i urządzeń budowlanych.

Szacunkowa wartość zabezpieczonych sprzętów wynosi 3 miliony złotych. W przeprowadzeniu ponad 50 przeszukań uczestniczyło około 200 funkcjonariuszy z terenu całej Polski.

Jest to kolejna realizacja sprawy, dotyczącej paserstwa maszyn budowlanych, których kradzieże dokonywane były na terenie krajów Unii Europejskiej. Specjalistyczny sprzęt przestępcy transportowali do Polski, a następnie w garażach, znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, przerabiali numery identyfikacyjne i po podrobieniu dokumentów, rejestrowali maszyny w urzędach.

Policjanci ustalają teraz, skąd pochodzą zabezpieczone maszyny.

Dotychczas w sprawie zarzuty usłyszało 7 osób, ale sprawa w dalszym ciągu jest rozwojowa.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

 

 

źródło i fot. CBŚP Lublin