29 lutego 2024

38. startupów czyli innowacyjne rozwiązania w branży motoryzacyjnej w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym

W czwartek, 14 lutego br. zakończyła się trwająca 3 dni akceleracja w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach projektu Impact Connected Car. Pierwszy w Polsce bootcamp gościł 38. startupów z całej Europy, które prezentowały innowacyjne rozwiązania w branży motoryzacyjnej. Najlepsze zespoły będą teraz walczyły o dotację podczas kolejnej rundy w Madrycie.

Reklamy

 

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym (LPNT) odbył się trzydniowy (12-14 lutego br.) bootcamp, w którym wzięło udział 38. zespołów m.in. z Francji, Hiszpanii, Turcji, Izraela, Ukrainy, Niemiec, Anglii, Irlandii oraz Polski. Na wstępie uczestnicy poznali inicjatywy LPNT i dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa Lubelszczyzna we wspieraniu przedsiębiorczości. Pozostały czas był przeznaczony na rozpoznanie potrzeb startupów oraz rozmowy z inwestorami i dużymi korporacjami (FIA, PSA Automobiles). Zespoły wzięły też udział w warsztatach z prezentacji przed inwestorami, by lepiej przygotować się do walki o udział w kolejnym etapie programu. Każdy startup miał 5 minut na przedstawienie swojego pomysłu przed komisją, składającą się ze specjalistów LPNT i partnerów konsorcjum. Komisja wybrała 24. pomysłodawców, którzy przeszli do kolejnej rundy akceleracji. Następny bootcamp odbędzie się w Madrycie.

– Startupy, które tworzą innowacyjne pomysły sprawiają, że to co teraz wydaje się czystą fantazją ich twórców już niedługo stanie się faktem. Świat autonomicznych samochodów, które będą nas wozić jako pasażerów zbliża się szybkimi krokami. Dzięki takim projektom jak Impact Connected Car najzdolniejsi wynalazcy otrzymują wsparcie światowych specjalistów, a także przybliżają nam technologiczną przyszłość. – przekonuje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Reklamy

Wszystkie startupy za cel postawiły sobie podniesienie komfortu i jakości życia człowieka. Przykładem rozwiązania jakie zostało zaprezentowane jest oprogramowanie analizujące zachowanie kierowcy w trakcie prowadzenia samochodu. Specjalne algorytmy są w stanie rozpoznać mimikę twarzy i wywnioskować, kiedy wskazuje ona np. na silne zdenerwowanie. W efekcie oprogramowanie może uniemożliwić dalszą jazdę, by nie przenosić agresji na drogę, czy też zareagować, kiedy wykryty zostanie zawał serca, omdlenie lub zaśnięcie kierowcy. Innym pomysłem jest urządzenie informujące z wyprzedzeniem o możliwej awarii samochodu na podstawie zbieranych danych (analizie drgań, dźwięków i parametrów). Dzięki temu można zoptymalizować styl jazdy, co wpłynie na jej ekonomiczność, a tym samym przełoży się na spore oszczędności i ekologię. Wyróżnić należy również rozwiązania, które, dzięki analizie dużej ilości danych oraz sztucznej inteligencji, są w stanie w komunikacji z naszym kalendarzem ustalić najbardziej optymalną trasę, wskazując przy tym punkty usługowo-handlowe. To pozwoli zaoszczędzić kierowcy jak najwięcej czasu. Wszystkie rozwiązania zostały zaprezentowane przez prężnie rozwijające się firmy, które generują dochód, a w przyszłości będą zmieniać świat.

 

Oto lista 24 startupów, które przeszły do kolejnego etapu:

 1. Zify SAS, Xmotion, BeNomad, BetterWorld, Savecode, Newport IMS – Francja
 2. Capricod – Finlandia
 3.  Ainomaly Sofware – Szwecja
 4. Go To-U – Ukraina
 5. Discoperi, Secmotic Innovation, Ozone Drive, Mico Green Technology SL, Smart Automotive Solutions / Drivvisor, EAST CODERS – Hiszpania
 6. MakeMyDay, Safemode – Izrael
 7. 2hire, BooksOnMap – Włochy
 8. PARQUERY AG – Szwajcaria
 9. Anadue Limited – Irlandia
 10. Letos Technologies, 25ways – Niemcy
 11. Drive Buddy – Turcja

 

***

 

Impact Connected Car to akcelerator C-Car Hub, społeczność oraz program akceleracyjny z kwotą ponad 2 milionów euro przeznaczoną dla europejskich MŚP i startupów. W ramach projektu ponad 60 firm przystąpi do programu wsparcia branży motoryzacyjnej IMPACT Connected Car i otrzyma do 60 000 EUR grantu bez konieczności posiadania własnych środków. Program koordynowany jest przez FundingBox, a usługi akceleracji prowadzone są przez ISDI (instytucję stworzoną w 2009 roku przez profesjonalistów z branży internetowej).

Impact Connected Car jest dodatkowo wspierany przez FIWARE Foundation, Mobile World Capital Barcelona i pięć „C-Car Hubs” (Automotive Technology Centre of Galicia, Insero, Mov’eo, Autoklastr i Lubelski Park Naukowo-Technologiczny). W skład Impact Connected Car wchodzą również światowi potentaci branży, tacy jak PSA Automobiles i FIA, którzy zapewnią wybranym projektom dodatkowe wsparcie rynkowe.

 

źródło i fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego