15 listopada 2024

41 Zamojskie Lato Teatralne zaprasza

W sobotę 2 lipca, w ramach 41 Zamojskiego Lata Teatralnego, o godzinie 21.30 zapraszamy na Rynek Wodny. Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy wystawi sztukę „Osmędeusze”. Wstęp wolny.

Reklamy


„Osmędeusze” nazywani są „współczesnymi Dziadami”. Nie bez przyczyny. Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera – Sylwestra. Ale uwaga! Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Sylwester musi mieć się na baczności. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy, śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W jarmarczny klimat warszawskich ulic niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego. Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.

przygotowanie wokalne: Daniel Zieliński
kompozytor „motywu Teosi”: Andrzej Zarycki
reżyseria: Stanisław Dembski
koncepcja inscenizacji, konsultacja artystyczna: Ziuta Zającówna 

Reklamy

występują:
Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian Słomiński
akordeon: Wojciech Gawrych

 

***

Reklamy

 

3 lipca zapraszamy do Parku Miejskiego. O godzinie 21.30 wystąpi Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy ze spektaklem „Wyjowisko”. Wstęp wolny. Zachęcamy do zabrania ze sobą koca lub maty do siedzenia.

W zamojskim parku w niedzielny wieczór klasyczne pieśni Moniuszki i Chopina kontra pospolitość i jednorodność przebojów lansowanych przez media.

W Zamościu będziemy się bawić w parku, ale w komedii muzycznej „Wyjowisko” rzecz dzieje się w oberży. Do tejże przybywają komedianci. Młodzi aktorzy zakochują się w ślicznej karczmarce. Sielska atmosfera i wspólne zabawy zostają zakłócone przez watahę wilków, która osacza biesiadujących. Komedianci postanawiają przezwyciężyć strach i odeprzeć atak nieproszonych gości.

Widowisko w klimacie występów jarmarcznych komediantów. Zabawne scenki ukazują obyczaje szlacheckie, przywołują atmosferę przaśnych biesiad w dworach i karczmach. To swoisty staropolski kabaret, dla którego inspiracją są … nasze narodowe cechy i przywary.

choreografia: Mariusz Żwierko
opracowanie muzyczne / przygotowanie wokalne: Daniel Zieliński
reżyseria: Stanisław Dembski

aktorzy:
Gloria Gierlach, Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Ewelina Młynarz, Dorota Ptaszek, Wojciech Gawrych, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian Słomiński, Wojciech Urbanowski, Mariusz Żwierko

muzycy:
Bartłomiej Słojewski / Piotr Thieu Quang – klarnet
Klaudia Abramczuk / Bernard Łasecki – klarnet
Agata Frysz / Magdalena Górska / Agnieszka Podłucka – skrzypce
Paweł Kielak / Artur Siejka – kontrabas