22 grudnia 2024

Abolicja składkowa w ZUS-ie. Możliwość umorzenia przez przedsiębiorców nieopłaconych składek

15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie abolicja dla przedsiębiorców, która umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

Reklamy

15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie abolicja dla przedsiębiorców, uchwalona ustawą z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).

Ustawa umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

Reklamy

 

KTO JEST UPRAWNIONY DO ZŁOŻENIA WNIOSKU?

– osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej,  partnerskiej.

Reklamy

– spadkobiercy i osoby trzecie wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

 

JAKIE NALEŻNOŚCI PODLEGAJĄCE UMORZENIU?

– składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom
z tytułu prowadzonej działalności,

– składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne,

– odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu,

– opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.

 

JAKIE SĄ WARUNKI UMORZENIA NALEŻNOŚCI?

– nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r.

bądź też

– spłata należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym
z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty.

 

TERMIN NA ZŁOŻENIE WNIOSKU

Osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o umorzenie należności w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 15 stycznia 2013 r.

Natomiast osoby, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję o:

– podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym,

– wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.,

– przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią

będą mogły złożyć taki wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest dłuższy.

 

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

W przypadku osób nie prowadzących pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 r. oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie, jedynym dokumentem  będzie poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, dostępny na stronie  www.zus.pl

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 r. albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie, dokumentami składanymi przez dłużnika będą:

  • poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności,
  • wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de
     minimis
    ” (formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz do pobrania ze strony:
     http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8387)  lub
  • wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę –
    w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie

(formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz do pobrania ze strony: http://www.dziennikustaw.gov.pl/D2010121081001.pdf,

  • oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej (druk oświadczenia jest dostępny w jednostkach ZUS oraz na stronie: www.zus.pl),
  • zaświadczenia/oświadczenia o udzielonej pomocy de minimis.

W stosunku do tej grupy płatników postępowanie w sprawie wydania decyzji określającej warunki umorzenia zostanie zawieszone do dnia ogłoszenia decyzji Komisji Europejskiej.

 

DODATKOWE UDOGODNIENIA DLA PŁATNIKÓW

Wnioski w sprawie umorzenia należności dostępne są:

– na stronie  www.zus.pl,

– na Sali Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS (wykaz jednostek oraz ich adresów i numerów telefonów znajduje się na stronie  www.zus.pl).

 

ZUS przygotował także szczegółowe ulotki informacyjne w dwóch wersjach:

– dla osób prowadzących działalność w dniu 1 września 2012 r. lub w dniu złożenia wniosku o umorzenie;

– dla osób, które przed 1 września 2012 r. zakończyły prowadzenie działalności.

 

Źródło: ZUS