17 kwietnia 2024

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Akcja szczepienia zostanie przeprowadzona w dniach 24-26 kwietnia 2021 r. Termin akcji może ulec zmianie z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych lub w związku z pandemią COVID-19, informacje będą na bieżąco aktualizowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie, www.wiw.lublin.pl.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 – 30 dawek na 1 km². Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem terenów zabudowanych. Dawkę szczepionki stanowi blister aluminiowo-plastykowy wielkości około 3 cm, zawierający szczepionkę zatopioną w przynęcie o intensywnym zapachu.

UWAGA! Nie wolno dotykać szczepionki!

Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa, lub skaleczenia skóry, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ręce lub inne nie zakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem.

Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę.

(info: WIW Lublin)


Zobacz też:

Blisko 100 żołnierzy rezerwy zasiliło szeregi 2 LBOT – ZDJĘCIA