Aktywny Senior w Akcji to przedsięwzięcie, które realizuje Lokalna Grupa Działania „Lepsze Jutro” w partnerstwie z Gminą Hrubieszów, promujące szeroko rozumianą współpracę i integrację międzypokoleniową oraz wzrost aktywności osób starszych w środowisku lokalnym.
Ważną ideą jest również docenienie takich osób by poczuły się pewne siebie, częściej wychodziły z domu i dzieliły się swoimi pasjami i doświadczeniami – mówi Marek Janczuk kierownik Biura LGD.
Program realizowany jest w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013.
Takich Seniorów w Gminie Hrubieszów nie brakuje dlatego 55 osób w wieku powyżej 60 lat zostało włączonych do projektu, który obejmuje szereg kursów (komputerowe, teatr obrzędowy, choreoterapia, zdrowe odżywianie), warsztatów (dziewiarskie, stolarskie, wiklina papierowa, wykonywania ozdób) oraz wizyty studyjne.
W dniach 3 – 5.12.2012 obyła się wycieczka integracyjna dla najaktywniejszych seniorów do Warszawy. Program wizyty był bardzo ciekawy i napięty. Nie było czasu na nudę, a nasi kochani seniorzy okazali się naprawdę dzielni.
Pierwszego dnia spacerowaliśmy po Starym Mieście z przewodnikiem gdzie na nowo poznawaliśmy historię przedwojennej i współczesnej Warszawy, nie jednemu przypomniały się czasy młodości. Przewodnik z wielką pasją opowiadał o zabytkach stolicy. „Odskocznia dla mnie i spraw codziennych … to inny świat…., Warszawa nocą jest piękną” – ze łzą w oku wspomina jedna z uczestniczek.
Wieczorem czekała nas miła niespodzianka, dostaliśmy zaproszenie do teatru Krystyny Jandy na spektakl „Pocztówki z Europy”. Ta komedia, momentami z nieco okrutnym humorem wciągnęła nas w sam środek zwariowanego domu. Niespodziewane zwroty akcji nie pozwoliły widzowi odetchnąć. Reżyserowi – Krystynie Jandzie – zadanie ułatwili wybitni aktorzy, którzy znaleźli się w obsadzie przedstawienia. Znakomita jest Magdalena Zawadzka, która tworzy wielowymiarową rolę, łącząc doskonale tragizm postaci z jej dziecinnością, naiwnością i miłością do syna. Partnerujący jej Leonard Pietraszak, po raz kolejny, potwierdza swoją wielką klasę. Ozdobą spektaklu jest rodzajowa rola Wiesławy Mazurkiewicz (Nana), która jednym zdaniem potrafi ustawić „do pionu” całą rodzinę, wywołując przy tym salwy śmiechu na widowni
„Było wspaniale, mogłam być blisko prawdziwych aktorów” – mówi jedna z uczestniczek w spektaklu.
Następnego dnia na Seniorów czekało nie mniej atrakcji. Dzień rozpoczęliśmy Seminarium na temat ogólnopolskiego projektu „Seniorzy w akcji”, które prowadził przedstawiciel Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” . „Chcemy wykorzystać ogromny potencjał czasu wolnego, wiedzy i życiowego doświadczenia, jakim dysponują osoby starsze. Stawiamy na pracę ze starszymi liderami. Szukamy aktywnych osób 55+, które chcą połączyć rozwijanie własnych pasji i zainteresowań z działaniem na rzecz innych” – mówią twórcy programu. Wykłady były przeplatane prezentacjami i przykładami innych aktywnych osób działających na rzecz swoich społeczności lokalnych.
Po kilku godzinach wykładów uczestnicy wizyty zostali zaproszeni do centrum Nauki Kopernik- gdzie mogli wziąć udział w eksperymentach i poczuć się znów jak uczniowie. Największym jednak zainteresowaniem cieszyło się Niebo Kopernika czyli wizyta w Planetarium. Sala, w której odbywała się projekcja filmu wyposażona jest w krzesła, które umożliwiają swobodne oglądanie nieba i przestrzeni kosmicznej. Niebo Kopernika, dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, jest jednym z najnowocześniejszych
i najoryginalniejszych planetariów w Europie.
Z wyjazdu do Warszawy jestem bardzo zadowolona. W Warszawie przebywam często ponieważ mam dwoje dzieci ale nigdy nie zwiedzałam takich miejsc, które zwiedzaliśmy właśnie podczas naszego wyjazdu – opowiada inna uczestniczka wizyty.
Dzień trzeci przyniósł kolejną porcję wrażeń. Przed południem Seniorzy mogli zanurzyć się w trzecim wymiarze i poznać oblicze nowoczesnej technologii oglądając film „Arktyka” w kinie 3D. Na zakończenie zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie oraz Cmentarz na Powązkach.
W późnych godzinach wieczornych cała wyprawa dobiegła końca i zmęczeni ale bardzo zadowoleni seniorzy wrócili do swoich domów. Teraz zaczynają intensywne szkolenia i warsztaty i już zapowiadają, że będą aktywniej spędzać wolny czas i zachęcać osoby w swoim otoczeniu do udziału w kolejnych projektach, które będą realizowane na naszym terenie.
„Pobyt w Warszawie był pożyteczny i naukowy. Atmosfera była bardzo mila i przyjemna. Mam wiele miłych wspomnień.. Wyjazd był bardzo dobrze zorganizowany, przyniósł dużo wrażeń i posłużył się w nawiązaniu nowych kontaktów” – tak podsumował wizytę studyjną zadowolony senior.
Aneta Hołuj
fot. LGD „Lepsze Jutro”