15 listopada 2024

Ambasadorzy Województwa Lubelskiego 2018 oraz laureaci Marka Lubelskie

Za nami 20. jubileuszowa gala tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego”. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 2 marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Reklamy

 

Tytuł „Ambasadora” przyznawany jest wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jego granicami. Prawo zgłaszania kandydatur mają: jednostki samorządów terytorialnych (także rady gmin, miast i powiatów), organizacje i instytucje społeczno-kulturalne, naukowe
i gospodarcze. 

W tym roku Kapituł Honorowa, w skład której wchodzą członkowie zarządu województwa, przewodniczący sejmiku oraz przedstawiciele mediów wybrali nominowanych spośród 30 zgłoszeń (15 instytucji, 6 firm i 9 osób).

Reklamy

Poniżej prezentujemy nominowanych do tego zaszczytnego tytułu oraz laureatów:

 

 

Kategoria FIRMA:

Reklamy

 

  • Modern-Expo S.A. z Lublina

FIRMA MODERN-EXPO S.A. powstała w Lublinie, gdzie obecnie finalizuje budowę swojej czwartej fabryki oraz centrum badawczo-rozwojowego. Pozostałe trzy zakłady produkcyjne firmy znajdują się na Ukrainie oraz Białorusi. Obecnie spółka zatrudnia 2500 osób i jest liderem w  swojej branży w Europie Środkowej i Wschodniej. Posiada oddziały m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu oraz Dubaju. Oferta Modern-Expo obejmuje zaawansowane, nowoczesne i kompleksowe rozwiązania dla handlu detalicznego m.in.: regały handlowe, regały wysokiego składowania, boksy kasowe, rozwiązania dla magazynów, wyposażenie ze stali nierdzewnej, POS, terminale paczkowe oraz wyposażenie chłodzące. Modern-Expo dostarcza wyposażenie do największych światowych firm tj. Nestle S.A, Groupe Auchan, PepsiCo, Metro Group, Carrefour, Mars i McDonalds. Polski oddział spółki otrzymał prestiżową nagrodę “Diamenty Forbesa”.

 

  • Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o.o. z Lublina

FABRYKA CUKIERKÓW PSZCZÓŁKA to jeden z najbardziej znanych producentów słodyczy w Polsce. Lubelska fabryka poza rynkiem krajowym z powodzeniem eksportuje swoje produkty do ponad 20 krajów na całym świecie. W lutym pierwszą partię słodyczy z Fabryki Cukierków „Pszczółka” wysłała do Dubaju. Realizacja kontraktu to szansa na potrojenie eksportu i podwojenie całości obrotów spółki. Te ostatnie w 2017 r. przekroczyły 32,4 mln zł. Fabryka, którą posiada spółka jest jedną z największych inwestycji w regionie lubelskim. Koszt jej budowy wyniósł 155 mln zł. Jest jedną z nielicznych firm ze stuprocentowo polskim kapitałem.

 

  • GUMET Sz. Geneja Sp. j. Zakład produkcyjny elementów gumowo metalowych z Kraśnika

FIRMA GUMET jest producentem wyrobów gumowych oraz metalowo-gumowych, przeznaczonych do stosowania w przemyśle łożyskowym, motoryzacyjnym, energetyczno-telekomunikacyjnym, hydrauliki, pneumatyki siłowej oraz armatury przemysłowej. Gumet w 2016 roku zdobył nagrodę Gazela Biznesu przyznawaną przez Puls Biznesu. Zakład zatrudnia około 100 osób.


Laureat: Modern-Expo S.A. z Lublina

 

 

Kategoria INSTYTUCJA:

 

  • Spice Gears Team 58 83 z Kraśnika

Spice Gears – Team 58 83 to młodzieżowa drużyna robotyki, która zadebiutowała w 2016 r. podczas zawodów z cyklu FIRST Robotics Competition w Windsor (Kanada). W jej skład wchodzą uczniowie szkół średnich prowadzonych przez Powiat Kraśnicki, a siedziba mieści się przy Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku. Największy sukces drużyna osiągnęła reprezentując Polskę podczas olimpiady robotyki FIRST GLOBAL w  roku 2017 w Waszyngtonie oraz w roku 2018 w Mexico City. Obecnie drużyna składa się z ok. 35 osób. Dzięki odnoszonym sukcesom, budzącym duże zainteresowanie mediów, drużyna Spice Gears promuje Powiat Kraśnicki i Lubelszczyznę zarówno w  Polsce jak i za granicą

 

  • Redakcja Kwartalnika „AKCENT – Literatura i Sztuka” z Lublina

Kwartalnik „AKCENT” – „Literatura i Sztuka” to niezależne czasopismo, ukazujące się od 1980 roku, które jest ambasadorem najbardziej wartościowych dokonań twórczych lubelskich pisarzy, poetów, plastyków, muzyków, filologów, historyków, filozofów, artystów teatru, filmu. O wartości pisma świadczy fakt, że AKCENT jest obecnie jedynym, obok wrocławskiej Odry, czasopismem twórczym spoza Warszawy, objętym patronatem Ministra Kultury. Dzięki wysokiemu poziomowi drukowanych tekstów i otwartości na różne postawy życiowe i twórcze AKCENT zjednał sobie wielu wybitnych przyjaciół i autorów z Polski, Włoch, Francji, USA, Litwy, Ukrainy, a na jego łamach miały miejsce udane literackie debiuty oraz prezentacje twórczych dokonań wielu lubelskich artystów, np. Marcina Świetlickiego, Andrzeja Niewiadomskiego, Edy Ostrowskiej, Jana Popka, Krystyny Rudzkiej – Przychody, Tomasza Zawadzkiego, Stanisława Bałdygi, Artura Popka, Mikołaja Smoczyńskiego, Jacka Sempolińskiego, Stanisława Baja. Autorzy i redaktorzy AKCENTU promowali lubelska kulturę na wielu spotkaniach w kraju oraz na Węgrzech, Ukrainie i we Włoszech. Warto zaznaczyć, że lubelskie pismo obecne jest w sprzedaży w całej Polsce poprzez największe sieci kolporterskie, trafia też regularnie do księgarń w Paryżu, Wilnie, Nowym Jorku, Chicago i Toronto.

 

  • Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy

EUROPEJSKIE Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy to publiczna jednostka o charakterze opiekuńczo –  wychowawczym, która kształci i wychowuje młodzież z terenu całego kraju. Do Centrum trafiają osoby w wieku 15 – 18 lat, które mają utrudniony start w dorosłość i pochodzą ze środowisk niedostosowanych społecznie i zagrożonych marginalizacją. Podstawowa forma pracy z uczestnikami Centrum opiera się na organizacji grup wychowawczych i grup zawodowych. Organizacja różnorodnych form pomocy pedagogicznej, psychologicznej, terapeutycznej, ale także działalności kulturalno – oświatowej, sportowej i turystycznej.  Średnioroczny stan uczestników wynosi 325 osób. Placówka swoją ofertę programową adresuje do dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej realizując przedsięwzięcia o charakterze integracyjnym w formie wsparcia dziennego dzieci i młodzieży.


Laureat: Spice Gears Team 58 83 z Kraśnika

 

Kategoria OSOBA:

 

  • Piotr Tomala

Piotr Tomala pochodzący z Lublina taternik, alpinista i himalaista. Od maja 2018 szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2016–2020 im. Artura Hajzera. 27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Denisem Urubką, Adamem Bieleckim i Jarosławem przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2, by wziąć udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Ryzykując własnym życiem poszli pomóc uwięzionym na szczycie  Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko dotarli do Revol, którą udało
się sprowadzić do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera. Piotr Tomala jest również szefem Klubu Wysokogórskiego Lublin oraz członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.

 

  • Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek, urodzona w Chełmie. Członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video. Jurorka w programie The Voice of Poland. Ania Dąbrowska wydała dotąd sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce Oficjalnej Listy Sprzedaży płyt w Polsce oraz uzyskało status platynowych płyt. Łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła ćwierć miliona egzemplarzy. Ania była wielokrotnie nominowana do Fryderyków – najbardziej prestiżowej polskiej nagrody muzycznej. Dotychczas zdobyła 9 Fryderyków  m.in. w kategorii wokalistka roku – dwukrotnie w 2004 i 2008 roku. W trakcie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2016 została wyróżniona nagrodą Super Jedynki jako Super Artystka Roku. Dzięki swoim osiągnięciom uzyskała status jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek.

 

  • Tomasz Jasina

Tomasz Jasina lubelski dziennikarz, absolwent Wydziału Politologii i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Wydawca i prezenter lokalnego magazynu sportowego, wydawca transmisji sportowych z regionu, autor felietonów i programów o tematyce sportowej. Niegdyś piłkarz pierwszoligowych drużyn: Motoru Lublin, Stali Stalowa Wola i ŁKS Łódź. Grał także w drugoligowym klubie La Roche-sur-Yon Vendee Football w zachodniej Francji, a także w polskich zespołach drugoligowych. Tomasz Jasina od 1999 jest pracownikiem lubelskiego mecz Pucharu UEFA pomiędzy Interem Mediolan a Valencią. Sprawozdaje mecze reprezentacji Polski, Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA oraz Copa América. W 2004 roku pojechał do Portugalii na Euro, a dwa lata później komentował mecze mundialu w Niemczech, jak również MŚ 2010 w RPA, Euro 2012 w Polsce i Ukrainie, MŚ 2014 w Brazylii i MŚ 2018 w Rosji. Na igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie komentował mecze turnieju piłkarskiego oraz zawody łucznicze. Otrzymał wyróżnienie w kategorii: Najlepszy dziennikarz sportowy, podczas Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A. Łódź 2006. Działa na rzecz promocji i upowszechniania sportu, w tym lubelskiego Biegu Solidarności.

 

Laureat: Anna Dąbrowska

 

***


Jednocześnie wybrano firmy do zaszczytnego tytułu „Marka Lubelskie”. Głównym celem projektu jest promocja produktów i usług wytwarzanych na terenie województwa lubelskiego poprzez nadawanie im zastrzeżonego znaku towarowego – Marki Regionalnej „Lubelskie”, będącego symbolem jakości, innowacyjności i troski o środowisko.

W ramach tegorocznej XIII edycji certyfikatem „Marka Lubelskie” Kapituła wyróżniła 7 firm.

 

  1. Avis Ekologiczne Place Zabaw s.c.

Avis Ekologiczne Place Zabaw to przedsiębiorstwo działające na rynku od 17 lat. Linię produkcyjną lubelskiej fabryki co roku opuszcza kilka tysięcy zabawek, które służą dzieciom z Polski, Litwy, Łotwy, Szwecji, Słowacji czy Niemiec. Lubelska firma jest liderem rynku urządzeń na place zabaw w Polsce, a dzięki inwestycjom w nowoczesny park maszyn skutecznie zdobywa także rynki zagraniczne.

 

  1. AVANT Fabryka Porcelitu Jerzy Bujanowicz

Avant to marka ceramiki użytkowej, projektowanej ze specjalnym uwzględnieniem branży reklamowej. Od ponad 20 lat wytwarza kubki i filiżanki znakowane indywidualnym nadrukiem. Efektem pracy jest piękna ceramika do codziennego użytku. Produkty firmy Avant są przemyślane pod każdym względem, sprawdzają się jako upominek i ciekawy nośnik reklamy, który pomaga osiągnąć sukces. Firma działa od 1994, a swoją siedzibę ma w Niedrzwicy Kościelnej.

 

  1. Firma Handlowa Kabis – Dywany Łuszczów

DYWANY ŁUSZCZÓW jest największym w regionie przedsiębiorstwem sprzedającym dywany, wykładziny oraz chodniki. Jest to rodzinna firmą działającą od ponad dwudziestu lat. We współpracy z fabrykami z wielu krajów projektuje i produkuje dywany, wykładziny i chodniki. Dywany Łuszczów w swoich działaniach marketingowych w kraju i za granicą  nawiązują do miejsca pochodzenia czyli województwa lubelskiego. Marka obecna jest w kilku krajach Europy głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i na Słowacji.

 

  1. Przedsiębiorstwo Handlowe Conkret sp. z o.o.

Conkret jest rodzinną firmą, która od początku istnienia (1991r.) działa przede wszystkim w branży paliwowej. Firma prowadzi hurtową sprzedaż paliw płynnych z baz zlokalizowanych na terenie całej Polski, a także realizuje dostawy paliw płynnych do klientów indywidualnych i instytucjonalnych w województwach Polski wschodniej, centralnej i południowej. Współpracuje z czołowymi polskimi koncernami. Posiada własne pojemności magazynowe w największych terminalach paliwowych w kraju, w tym w bazach przygranicznych. Conkret to firma o mocnej i ugruntowanej pozycji na regionalnym rynku paliwowym. Wspiera lokalne drużyny sportowe w tym między innymi I ligową drużynę piłki ręcznej AZS AWF Biała Podlaska oraz młodzieżową Akademię Piłkarską TOP–54.

 

  1. Magdalena Niedziałek „Dąbrówka”- Lubartowska 77

Firma istniejąca od 2014 roku. Ma dwa miejsca działalności – Dąbrówka (gmina Kamionka) i Lubartowska 77 w Lublinie. Jest pomysłodawcą i promotorem 3 marek: „Lubartowska 77”, „Jarmark Lubelski” i „Park Dźwięków”. Główne gałęzie działalności to przede wszystkim kreatywne warsztaty i wydarzenia dla dzieci i dorosłych, które organizowane są na Lubartowskiej 77, a w sezonie ciepłym w Parku Dźwięków w Dąbrówce. Jarmark Lubelski organizowany w każdą sobotę promuje zdrową i ekologiczną żywność, którą można również zakupić każdego dnia w eko-sklepie.

 

  1. Fun Park Sp. z o.o. Magiczne Ogrody Janowiec rodzinny park tematyczny

Magiczne Ogrody to pierwszy w Polsce rodzinny park tematyczny, stworzony w oparciu o oryginalną baśniową historię. Został otwarty 22 maja 2014 roku. Znajduje się w Trzciankach, w gminie Janowiec, nieopodal Kazimierza Dolnego w województwie lubelskim. Park ma łączną powierzchnię ponad 18 hektarów i jest podzielony na 14 tematycznych krain, w których pracują animatorzy przebrani za baśniowe postacie. Nowością Magicznych Ogrodów są Drzewa – unikalna na skalę Europy atrakcja z tarasami widokowymi, mostami ze ścieżkami tematycznymi, podziemnymi tunelami, sceną dla artystów oraz rozbudowaną strefą gastronomiczną. Właścicielem Parku jest spółka FUN PARK, która zajmuje się inwestowaniem w obiekty turystyczne i zarządzaniem nimi. Magiczne Ogrody otrzymały m.in. certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w 2015 roku oraz zwyciężyły w plebiscycie Top Atrakcje organizowanym przez portal Polskie szlaki w 2016 i 2017 roku.

 

  1. Pszczelarz Kozacki Pasieka Tadeusz Kozak

Firma Pszczelarz Kozacki działa nieprzerwanie od lutego 1998 roku. Od początku zajmuje się sprzedażą miodu naturalnego. Założyciel i właściciel firmy, Pan Tadeusz Kozak jest pszczelarzem z wykształcenia i zamiłowania. Firma od momentu jej powstania prowadzi działalność konfekcyjną oraz handlową miodu naturalnego. Firma  dynamicznie się rozwija. Przedsiębiorstwo inwestuje w innowacyjne urządzenia produkcyjne, a także opracowuje nowe produkty, takie jak miody z dodatkami czy miody w opakowaniach PET czy Stick Pack. Produkty firmy Pszczelarz Kozacki można spotkać w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Niemczech, Rumunii, Estonii oraz w Arabii Saudyjskiej.

 

tekst i fot. UMWL