Za nami 20. jubileuszowa gala tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego”. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 2 marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Tytuł „Ambasadora” przyznawany jest wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jego granicami. Prawo zgłaszania kandydatur mają: jednostki samorządów terytorialnych (także rady gmin, miast i powiatów), organizacje i instytucje społeczno-kulturalne, naukowe
i gospodarcze.
W tym roku Kapituł Honorowa, w skład której wchodzą członkowie zarządu województwa, przewodniczący sejmiku oraz przedstawiciele mediów wybrali nominowanych spośród 30 zgłoszeń (15 instytucji, 6 firm i 9 osób).
Poniżej prezentujemy nominowanych do tego zaszczytnego tytułu oraz laureatów:
Kategoria FIRMA:
- Modern-Expo S.A. z Lublina
FIRMA MODERN-EXPO S.A. powstała w Lublinie, gdzie obecnie finalizuje budowę swojej czwartej fabryki oraz centrum badawczo-rozwojowego. Pozostałe trzy zakłady produkcyjne firmy znajdują się na Ukrainie oraz Białorusi. Obecnie spółka zatrudnia 2500 osób i jest liderem w swojej branży w Europie Środkowej i Wschodniej. Posiada oddziały m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu oraz Dubaju. Oferta Modern-Expo obejmuje zaawansowane, nowoczesne i kompleksowe rozwiązania dla handlu detalicznego m.in.: regały handlowe, regały wysokiego składowania, boksy kasowe, rozwiązania dla magazynów, wyposażenie ze stali nierdzewnej, POS, terminale paczkowe oraz wyposażenie chłodzące. Modern-Expo dostarcza wyposażenie do największych światowych firm tj. Nestle S.A, Groupe Auchan, PepsiCo, Metro Group, Carrefour, Mars i McDonalds. Polski oddział spółki otrzymał prestiżową nagrodę “Diamenty Forbesa”.
- Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o.o. z Lublina
FABRYKA CUKIERKÓW PSZCZÓŁKA to jeden z najbardziej znanych producentów słodyczy w Polsce. Lubelska fabryka poza rynkiem krajowym z powodzeniem eksportuje swoje produkty do ponad 20 krajów na całym świecie. W lutym pierwszą partię słodyczy z Fabryki Cukierków „Pszczółka” wysłała do Dubaju. Realizacja kontraktu to szansa na potrojenie eksportu i podwojenie całości obrotów spółki. Te ostatnie w 2017 r. przekroczyły 32,4 mln zł. Fabryka, którą posiada spółka jest jedną z największych inwestycji w regionie lubelskim. Koszt jej budowy wyniósł 155 mln zł. Jest jedną z nielicznych firm ze stuprocentowo polskim kapitałem.
- GUMET Sz. Geneja Sp. j. Zakład produkcyjny elementów gumowo metalowych z Kraśnika
FIRMA GUMET jest producentem wyrobów gumowych oraz metalowo-gumowych, przeznaczonych do stosowania w przemyśle łożyskowym, motoryzacyjnym, energetyczno-telekomunikacyjnym, hydrauliki, pneumatyki siłowej oraz armatury przemysłowej. Gumet w 2016 roku zdobył nagrodę Gazela Biznesu przyznawaną przez Puls Biznesu. Zakład zatrudnia około 100 osób.
Laureat: Modern-Expo S.A. z Lublina
Kategoria INSTYTUCJA:
- Spice Gears Team 58 83 z Kraśnika
Spice Gears – Team 58 83 to młodzieżowa drużyna robotyki, która zadebiutowała w 2016 r. podczas zawodów z cyklu FIRST Robotics Competition w Windsor (Kanada). W jej skład wchodzą uczniowie szkół średnich prowadzonych przez Powiat Kraśnicki, a siedziba mieści się przy Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku. Największy sukces drużyna osiągnęła reprezentując Polskę podczas olimpiady robotyki FIRST GLOBAL w roku 2017 w Waszyngtonie oraz w roku 2018 w Mexico City. Obecnie drużyna składa się z ok. 35 osób. Dzięki odnoszonym sukcesom, budzącym duże zainteresowanie mediów, drużyna Spice Gears promuje Powiat Kraśnicki i Lubelszczyznę zarówno w Polsce jak i za granicą
- Redakcja Kwartalnika „AKCENT – Literatura i Sztuka” z Lublina
Kwartalnik „AKCENT” – „Literatura i Sztuka” to niezależne czasopismo, ukazujące się od 1980 roku, które jest ambasadorem najbardziej wartościowych dokonań twórczych lubelskich pisarzy, poetów, plastyków, muzyków, filologów, historyków, filozofów, artystów teatru, filmu. O wartości pisma świadczy fakt, że AKCENT jest obecnie jedynym, obok wrocławskiej Odry, czasopismem twórczym spoza Warszawy, objętym patronatem Ministra Kultury. Dzięki wysokiemu poziomowi drukowanych tekstów i otwartości na różne postawy życiowe i twórcze AKCENT zjednał sobie wielu wybitnych przyjaciół i autorów z Polski, Włoch, Francji, USA, Litwy, Ukrainy, a na jego łamach miały miejsce udane literackie debiuty oraz prezentacje twórczych dokonań wielu lubelskich artystów, np. Marcina Świetlickiego, Andrzeja Niewiadomskiego, Edy Ostrowskiej, Jana Popka, Krystyny Rudzkiej – Przychody, Tomasza Zawadzkiego, Stanisława Bałdygi, Artura Popka, Mikołaja Smoczyńskiego, Jacka Sempolińskiego, Stanisława Baja. Autorzy i redaktorzy AKCENTU promowali lubelska kulturę na wielu spotkaniach w kraju oraz na Węgrzech, Ukrainie i we Włoszech. Warto zaznaczyć, że lubelskie pismo obecne jest w sprzedaży w całej Polsce poprzez największe sieci kolporterskie, trafia też regularnie do księgarń w Paryżu, Wilnie, Nowym Jorku, Chicago i Toronto.
- Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy
EUROPEJSKIE Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy to publiczna jednostka o charakterze opiekuńczo – wychowawczym, która kształci i wychowuje młodzież z terenu całego kraju. Do Centrum trafiają osoby w wieku 15 – 18 lat, które mają utrudniony start w dorosłość i pochodzą ze środowisk niedostosowanych społecznie i zagrożonych marginalizacją. Podstawowa forma pracy z uczestnikami Centrum opiera się na organizacji grup wychowawczych i grup zawodowych. Organizacja różnorodnych form pomocy pedagogicznej, psychologicznej, terapeutycznej, ale także działalności kulturalno – oświatowej, sportowej i turystycznej. Średnioroczny stan uczestników wynosi 325 osób. Placówka swoją ofertę programową adresuje do dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej realizując przedsięwzięcia o charakterze integracyjnym w formie wsparcia dziennego dzieci i młodzieży.
Laureat: Spice Gears Team 58 83 z Kraśnika
Kategoria OSOBA:
- Piotr Tomala
Piotr Tomala pochodzący z Lublina taternik, alpinista i himalaista. Od maja 2018 szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2016–2020 im. Artura Hajzera. 27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Denisem Urubką, Adamem Bieleckim i Jarosławem przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2, by wziąć udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Ryzykując własnym życiem poszli pomóc uwięzionym na szczycie Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko dotarli do Revol, którą udało
się sprowadzić do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera. Piotr Tomala jest również szefem Klubu Wysokogórskiego Lublin oraz członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.
- Ania Dąbrowska
Ania Dąbrowska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek, urodzona w Chełmie. Członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video. Jurorka w programie The Voice of Poland. Ania Dąbrowska wydała dotąd sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce Oficjalnej Listy Sprzedaży płyt w Polsce oraz uzyskało status platynowych płyt. Łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła ćwierć miliona egzemplarzy. Ania była wielokrotnie nominowana do Fryderyków – najbardziej prestiżowej polskiej nagrody muzycznej. Dotychczas zdobyła 9 Fryderyków m.in. w kategorii wokalistka roku – dwukrotnie w 2004 i 2008 roku. W trakcie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2016 została wyróżniona nagrodą Super Jedynki jako Super Artystka Roku. Dzięki swoim osiągnięciom uzyskała status jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek.
- Tomasz Jasina
Tomasz Jasina lubelski dziennikarz, absolwent Wydziału Politologii i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Wydawca i prezenter lokalnego magazynu sportowego, wydawca transmisji sportowych z regionu, autor felietonów i programów o tematyce sportowej. Niegdyś piłkarz pierwszoligowych drużyn: Motoru Lublin, Stali Stalowa Wola i ŁKS Łódź. Grał także w drugoligowym klubie La Roche-sur-Yon Vendee Football w zachodniej Francji, a także w polskich zespołach drugoligowych. Tomasz Jasina od 1999 jest pracownikiem lubelskiego mecz Pucharu UEFA pomiędzy Interem Mediolan a Valencią. Sprawozdaje mecze reprezentacji Polski, Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA oraz Copa América. W 2004 roku pojechał do Portugalii na Euro, a dwa lata później komentował mecze mundialu w Niemczech, jak również MŚ 2010 w RPA, Euro 2012 w Polsce i Ukrainie, MŚ 2014 w Brazylii i MŚ 2018 w Rosji. Na igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie komentował mecze turnieju piłkarskiego oraz zawody łucznicze. Otrzymał wyróżnienie w kategorii: Najlepszy dziennikarz sportowy, podczas Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A. Łódź 2006. Działa na rzecz promocji i upowszechniania sportu, w tym lubelskiego Biegu Solidarności.
Laureat: Anna Dąbrowska
***
Jednocześnie wybrano firmy do zaszczytnego tytułu „Marka Lubelskie”. Głównym celem projektu jest promocja produktów i usług wytwarzanych na terenie województwa lubelskiego poprzez nadawanie im zastrzeżonego znaku towarowego – Marki Regionalnej „Lubelskie”, będącego symbolem jakości, innowacyjności i troski o środowisko.
W ramach tegorocznej XIII edycji certyfikatem „Marka Lubelskie” Kapituła wyróżniła 7 firm.
- Avis Ekologiczne Place Zabaw s.c.
Avis Ekologiczne Place Zabaw to przedsiębiorstwo działające na rynku od 17 lat. Linię produkcyjną lubelskiej fabryki co roku opuszcza kilka tysięcy zabawek, które służą dzieciom z Polski, Litwy, Łotwy, Szwecji, Słowacji czy Niemiec. Lubelska firma jest liderem rynku urządzeń na place zabaw w Polsce, a dzięki inwestycjom w nowoczesny park maszyn skutecznie zdobywa także rynki zagraniczne.
- AVANT Fabryka Porcelitu Jerzy Bujanowicz
Avant to marka ceramiki użytkowej, projektowanej ze specjalnym uwzględnieniem branży reklamowej. Od ponad 20 lat wytwarza kubki i filiżanki znakowane indywidualnym nadrukiem. Efektem pracy jest piękna ceramika do codziennego użytku. Produkty firmy Avant są przemyślane pod każdym względem, sprawdzają się jako upominek i ciekawy nośnik reklamy, który pomaga osiągnąć sukces. Firma działa od 1994, a swoją siedzibę ma w Niedrzwicy Kościelnej.
- Firma Handlowa Kabis – Dywany Łuszczów
DYWANY ŁUSZCZÓW jest największym w regionie przedsiębiorstwem sprzedającym dywany, wykładziny oraz chodniki. Jest to rodzinna firmą działającą od ponad dwudziestu lat. We współpracy z fabrykami z wielu krajów projektuje i produkuje dywany, wykładziny i chodniki. Dywany Łuszczów w swoich działaniach marketingowych w kraju i za granicą nawiązują do miejsca pochodzenia czyli województwa lubelskiego. Marka obecna jest w kilku krajach Europy głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i na Słowacji.
- Przedsiębiorstwo Handlowe Conkret sp. z o.o.
Conkret jest rodzinną firmą, która od początku istnienia (1991r.) działa przede wszystkim w branży paliwowej. Firma prowadzi hurtową sprzedaż paliw płynnych z baz zlokalizowanych na terenie całej Polski, a także realizuje dostawy paliw płynnych do klientów indywidualnych i instytucjonalnych w województwach Polski wschodniej, centralnej i południowej. Współpracuje z czołowymi polskimi koncernami. Posiada własne pojemności magazynowe w największych terminalach paliwowych w kraju, w tym w bazach przygranicznych. Conkret to firma o mocnej i ugruntowanej pozycji na regionalnym rynku paliwowym. Wspiera lokalne drużyny sportowe w tym między innymi I ligową drużynę piłki ręcznej AZS AWF Biała Podlaska oraz młodzieżową Akademię Piłkarską TOP–54.
- Magdalena Niedziałek „Dąbrówka”- Lubartowska 77
Firma istniejąca od 2014 roku. Ma dwa miejsca działalności – Dąbrówka (gmina Kamionka) i Lubartowska 77 w Lublinie. Jest pomysłodawcą i promotorem 3 marek: „Lubartowska 77”, „Jarmark Lubelski” i „Park Dźwięków”. Główne gałęzie działalności to przede wszystkim kreatywne warsztaty i wydarzenia dla dzieci i dorosłych, które organizowane są na Lubartowskiej 77, a w sezonie ciepłym w Parku Dźwięków w Dąbrówce. Jarmark Lubelski organizowany w każdą sobotę promuje zdrową i ekologiczną żywność, którą można również zakupić każdego dnia w eko-sklepie.
- Fun Park Sp. z o.o. Magiczne Ogrody Janowiec rodzinny park tematyczny
Magiczne Ogrody to pierwszy w Polsce rodzinny park tematyczny, stworzony w oparciu o oryginalną baśniową historię. Został otwarty 22 maja 2014 roku. Znajduje się w Trzciankach, w gminie Janowiec, nieopodal Kazimierza Dolnego w województwie lubelskim. Park ma łączną powierzchnię ponad 18 hektarów i jest podzielony na 14 tematycznych krain, w których pracują animatorzy przebrani za baśniowe postacie. Nowością Magicznych Ogrodów są Drzewa – unikalna na skalę Europy atrakcja z tarasami widokowymi, mostami ze ścieżkami tematycznymi, podziemnymi tunelami, sceną dla artystów oraz rozbudowaną strefą gastronomiczną. Właścicielem Parku jest spółka FUN PARK, która zajmuje się inwestowaniem w obiekty turystyczne i zarządzaniem nimi. Magiczne Ogrody otrzymały m.in. certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w 2015 roku oraz zwyciężyły w plebiscycie Top Atrakcje organizowanym przez portal Polskie szlaki w 2016 i 2017 roku.
- Pszczelarz Kozacki Pasieka Tadeusz Kozak
Firma Pszczelarz Kozacki działa nieprzerwanie od lutego 1998 roku. Od początku zajmuje się sprzedażą miodu naturalnego. Założyciel i właściciel firmy, Pan Tadeusz Kozak jest pszczelarzem z wykształcenia i zamiłowania. Firma od momentu jej powstania prowadzi działalność konfekcyjną oraz handlową miodu naturalnego. Firma dynamicznie się rozwija. Przedsiębiorstwo inwestuje w innowacyjne urządzenia produkcyjne, a także opracowuje nowe produkty, takie jak miody z dodatkami czy miody w opakowaniach PET czy Stick Pack. Produkty firmy Pszczelarz Kozacki można spotkać w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Niemczech, Rumunii, Estonii oraz w Arabii Saudyjskiej.
tekst i fot. UMWL