15 czerwca 2024

Luz Casal po raz pierwszy w Polsce – w Teatrze Starym w Lublinie

11 i 12 kwietnia po raz pierwszy w Polsce, w Teatrze Starym w Lublinie wystąpi najbardziej utytułowana hiszpańska wokalistka Luz Casal, wykonawczyni słynnej piosenki „Piensa en mi” z filmu Pedro Almodovara „Wysokie obcasy”.

Reklamy


Luz Casal po raz pierwszy w Polsce w Teatrze Starym w Lublinie 

11, 12 kwietnia 2015 

Reklamy

godz. 19.00


Najbardziej utytułowana hiszpańska wokalistka, nazywana również muzą Almodovara i diwą Półwyspu Iberyjskiego, w dniach 11 i 12 kwietnia wystąpi po raz pierwszy w Polsce w Teatrze Starym w Lublinie.

Reklamy

Swój pierwszy singiel nagrała w 1980 roku, a pierwszą platynową płytę otrzymała w 1991 roku za album A Contraluz. Album okrył się poczwórną platyną. To z niego pochodzi m.in. bolero Piensa en mí skomponowane przez Agustina Larę, które tak zainspirowało Pedro Almodóvara, że postanowił wykorzystać je w filmie Tacones Lejanos (Wysokie obcasy). Utwór stał się wielkim hitem, przynosząc Luz sławę w całej Europie, ale przede wszystkim we Francji. Jej głos możemy usłyszeć także w nagradzanym filmie Alejandro Amenábara Mar Adentro (W stronę morza) z Javierem Bardemem w roli głównej.

Rok 2007 był ciężkim doświadczeniem dla artystki: w styczniu zdiagnozowano u niej raka piersi, jednak udało jej się pokonać chorobę. Walka z rakiem i doświadczenie chemioterapii były bodźcem do nagrania płyty Vida Tóxica (Toksyczne życie). Dwa lata później Casal wydała nowy album La Pasión (Pasja), oddając hołd najwspanialszym śpiewakom bolero. Zyskał on status złotej płyty w Hiszpanii oraz platynowej we Francji. Jej ostatni album, Almas Gemelas (Dusze pokrewne) z 2013 r., zawiera nową muzykę skomponowaną przez Vangelisa, ale także wersje starszych utworów, m. in. Antonio Carlosa Jobima.

Luz Casal była wielokrotnie nagradzana, m. in. otrzymała Medal Sztuki i Kultury Francji, Honorową Nagrodę Latin Grammy, nagrodę za zasługi dla muzyki rockowej od hiszpańskiej wersji magazynu ‘Rolling Stone’ oraz hiszpańską nagrodę dla twórców muzyki współczesnej.

Informacje i bilety (120 – 40 PLN):
Teatr Stary w Lublinie
ul. Jezuicka 18
20-113 Lublin
tel. 81 466 59 25
www.teatrstary.eu

 

fot. Miguel Reveriego