21 stycznia 2025

Automaty na celowniku celników

początku 2017 roku funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na terenie województwa lubelskiego 253 nielegalne działające automaty do gier hazardowych.

Reklamy

 

W styczniu i lutym 67 maszyn naruszających przepisy ustawy o grach hazardowych trafiło w ręce mundurowych z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej. Celnicy, niejednokrotnie w asyście policjantów m. in. z Łukowa, Parczewa i Radzynia Podlaskiego, skontrolowali kilkadziesiąt różnych miejsc na terenie powiatów: włodawskiego, łukowskiego, parczewskiego, radzyńskiego, bialskiego, a także w Terespolu, Janowie Lubelskim i Białej Podlaskiej. Niechlubną rekordzistką okazała się jedna ze stacji benzynowych w powiecie radzyńskim, którą stróże prawa odwiedzali wielokrotnie za każdym razem zatrzymując tam nielegalne urządzenia do gier. Tylko w trakcie ostatniej – siódmej już kontroli – mundurowi zarekwirowali pięć automatów. Niemałym zaskoczeniem dla funkcjonariuszy okazał się też jeden z punktów gier namierzony w powiecie bialskim. Był to wiejski drewniany dom z zewnątrz wyglądający na opuszczony. Pozory okazały się jednak złudne, bo w środku  znajdowało się dobrze zagospodarowane pomieszczenie z maszynami do gry i monitoringiem. Innym razem chcąc zatrzymać nielegalne urządzenia ustawione w klubie bilardowym w powiecie bialskim, celnicy musieli przeciąć metalowe sztaby, którymi automaty były przytwierdzone do ściany.

Terenem działań funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Lublinie były natomiast miasta i mniejsze miejscowości powiatu lubelskiego, lubartowskiego i puławskiego. Mimo, że osoby organizujące nielegalne gry nie ułatwiały celnikom zadania np. wyłączając na widok mundurowych prąd w lokalu, funkcjonariuszom w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2017 r. udało się zarekwirować 113 automatów działających wbrew obowiązującym przepisom. Do sukcesów lubelskich celników należy zaliczyć kilkakrotne zajęcia automatów w lokalach działających na zasadzie małych kasyn. Z reguły były to miejsca, gdzie znajdowało się od 7 do 9 maszyn, a prowadzona w nich legalna działalność np. bar, sklep czy restauracja była tylko dodatkiem. Co ciekawe, pracujące w takich punktach osoby, mimo kolejnych  kontroli, zawsze tłumaczyły się w ten sam sposób: niewiedzą, krótkim stażem pracy np. „od wczoraj” lub, że tylko pilnują tego miejsca albo … sprzątają.

Reklamy

Saloniki gier znajdujące się Zamościu, Szczebrzeszynie, Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju wzięli pod lupę funkcjonariusze zamojskiego urzędu celnego. Mundurowi sprawdzili w sumie kilkanaście miejsc zatrzymując 73 urządzenia. Automaty ustawione były m.in. w barach, klubach czy sklepach. Największą liczbę urządzeń zamojscy celnicy zarekwirowali w znanym już z wcześniejszych kontroli saloniku gier w Tomaszowie Lubelskim. W efekcie dwóch przeprowadzonych tam w lutym kontroli funkcjonariusze zajęli 27 maszyn. 

We wszystkich przypadkach mundurowi potwierdzili, że na urządzeniach możliwe było prowadzenie gier wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych.

Reklamy

***

Zgodnie z obowiązującym prawem automaty mogą być ustawione wyłącznie w kasynach gry, na podstawie udzielonej koncesji. Ostatnie zezwolenia na urządzanie gier na automatach poza kasynami wygasły w województwie lubelskim w 2015 r.

 

źródło i fot. SCRP