Awaria samolotu i pożar na lotnisku – ćwiczenia służb na terenie Portu Lotniczego Lublin

Straż pożarna, pogotowie ratunkowe, Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza, a także lubelscy policjanci brali udział w ćwiczeniach zorganizowanych na terenie Portu Lotniczego Lublin. Według założeń scenariusza, na lotnisku dochodzi do pożaru w związku z lądowaniem pasażerskiego samolotu, który doznał awarii.

Reklamy

 

Wczoraj  służby Portu Lotniczego Lublin otrzymały  informację, że na pasie startowym lotniska Luton znaleziono resztki opony z samolotu, który właśnie odleciał do Lublina. Pojawia się przypuszczenie o awarii oraz możliwych wariantach lądowania. Wobec zaistniałej sytuacji kryzysowej, w stan pogotowia postawione są służby ratunkowe. Godzinę później samolot ląduje, a podczas jego kołowania dochodzi do uszkodzenia drugiej opony i przewodu hamulcowego. Następnie statek powietrzny uderza w stojącą nieopodal cysternę.

Wobec istniejącego zagrożenia do działań przystępują służby ratunkowe.  Rozpoczynają się działania gaśnicze. Jednocześnie trwa ewakuacja kierowcy cysterny, pasażerów i załogi samolotu oraz udzielanie pomocy medycznej. Po ugaszeniu pożaru służby uszczelniają wyciek paliwa. Jednocześnie trwa  ewakuacja ludzi z całego terminala lotniska.

Powołany zostaje Sztab Kryzysowy, w skład którego wchodzą również przedstawiciele Policji Biorący udział w działaniach mundurowi zabezpieczają teren lotniska,  płynność ruchu służb ratunkowych, a także drogi dojazdowe do portu lotniczego. Do działań włączają się  także policyjni psycholodzy, którzy udzielają pomocy osobom poszkodowanym.

W dzisiejszych ćwiczeniach brały udział: Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Urząd Celny oraz Policja: ponad 80 funkcjonariuszy Policji z jednostek KWP i KMP w Lublinie oraz KPP w Świdniku.

Wszystkie założenia ćwiczeń zostały wykonane zgodnie z planem. Dzięki tego typu doświadczeniom służby ratunkowe udoskonalają wspólne procedury w tego typu sytuacjach kryzysowych, usprawniają łączność i precyzują czynności wykonywane przez określone jednostki.

 

Zobacz więcej zdjęć z ćwiczeń


źródło i fot. KWP Lublin