„Białoruskie notatki” to próba stonowanego opisu białoruskiej rzeczywistości w burzliwych latach 2005-2010, bez popadania w tak typowe dla polskich mediów upraszczanie i opisywanie Białorusi w czarno-białych barwach.
Mało kto wie, że pod przykrywką stabilności i zakonserwowania postsowieckiego systemu, stworzonego przez Alaksandra Łukaszenkę, Białoruś w ciągu ostatnich lat przechodziła dynamiczne przemiany gospodarcze i społeczne.
Na Białorusi miały miejsce kryzysy energetyczne, dyplomatyczne wojny z Polską (2005-2006) i Rosją (w ostatnich latach), dwie nieudane rewolucje na Placu Październikowym w Mińsku, a w tle tych burzliwych wydarzeń toczyło się zwykłe życie oraz nieco niedoceniana transformacja gospodarki, którą można śmiało porównać z terapią szokową Balcerowicza.
Publikacja zawiera przetłumaczone na język polski artykuły z ukraińskiej prasy, które ukazywały się w latach 2005-2007 we Lwowie i Kijowie i zostały „nagrodzone” dożywotnim, najwyższej rangi zakazem wjazdu na Białoruś dla ich autora. Uzupełnieniem tych artykułów jest rozdział „Liberalizacja”, opisujący przemiany społeczno-gospodarcze ostatnich trzech lat. „Białoruskie notatki. Czego się boi Alaksander Łukaszenka?” – to obowiązkowa lektura dla każdego, komu nie wystarczają zdawkowe i stereotypowe relacje o Białorusi, znane z polskiej prasy i telewizji i kto chce sobie wyrobić własny niezależny pogląd o tym, jak wyglądają realia naszego wschodniego sąsiada.
Więcej na
www.porteuropa.eu »
***
Źródło:
www.porteuropa.eu