Broń, bursztyn, hazard – listopadowe ciekawostki KAS

Standardowo papierosy, ale także bursztyn, kastety, farmaceutyki i podróbki to tylko niektóre z listopadowych ujawnień dokonanych przez funkcjonariuszy KAS z województwa lubelskiego.

Reklamy

 

Papierosy

W sumie w listopadzie br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego udaremnili na granicy w woj. lubelskim przemyt ponad 138 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 2 mln zł.

W ostatnich dniach listopada br. w wyniku przeskanowania urządzeniem RTG w Oddziale Celnym w Małaszewiczach pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski wytypowano do kontroli jeden z kontenerów. Jak się okazało w kontenerze oprócz legalnego ładunku znajdowały się też kartonowe pudła wypełnione nielegalnymi papierosami. W sumie funkcjonariusze Pierwszego Referatu Realizacji ujawnili aż 34 tys. paczek wyrobów tytoniowych.

Z kolei w Terespolu, podczas kontroli samochodu osobowego marki Peugeot, którym podróżował 39-letni obywatel Białorusi funkcjonariusze ujawnili 930 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda ukryta była w przerobionej grodzi pojazdu. Mężczyzna wyjaśnił, że za przewóz papierosów miał otrzymać 50 USD.

Również działania prowadzone wewnątrz kraju przyniosły efekty w postaci zatrzymanych nielegalnych wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina podczas prowadzonych działań m.in. na miejskich targowiskach w Świdniku i Lublinie zatrzymali łącznie ponad 1 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.


Broń biała

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Hrebennem, w wyniku kontroli bagażu podręcznego należącego do 22-letniego obywatela Ukrainy podróżującego autobusem relacji Turka – Gdynia, ujawnili kastet.

Kolejne dwa kastety ujawniono na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Broń ukryta była w bagażach obywateli Ukrainy podróżujących autokarami.

Ujawniona broń została zatrzymana i przekazana do właściwych placówek Straży Granicznej.


Specyfiki z ginących zwierząt

Pasażer jednego z samochodów osobowych przekraczających granicę w Zosinie ukrył w bagażu podręcznym 300 kapsułek zawierających wyciąg z konika morskiego, gatunku chronionego Konwencją CITES.

Z kolei w Hrebennem i Dorohusku funkcjonariusze KAS zatrzymali m.in. 10 buteleczek zawierających tłuszcz z borsuka oraz 10 kremów z ekstraktem np. z żółci niedźwiedzia, również gatunku chronionego.


Bursztyn i podróbki

9 kg drobnych brył bursztynu próbował przemycić do Polski przez przejście graniczne w Terespolu podróżujący autokarem mieszkaniec Brześcia. Mężczyzna odmówił składania wyjaśnień. Na poczet grożącej mu kary grzywny zajęto 7,3 tys. zł.

Z kolei funkcjonariusze celno – skarbowi z Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku zatrzymali, w wyniku zaledwie dwóch kontroli, 49 sztuk produktów oznaczonych znakami znanych światowych marek oraz 91 sztuk różnego rodzaju kosmetyków. Wśród ujawnionych towarów znalazły się m.in. paski, portfele, zegarki i biżuteria, a także wody perfumowane i kremy.


Walka z hazardem

Funkcjonariusze lubelskiej KAS wspierani przez funkcjonariuszy Policji w ciągu minionego miesiąca prowadzili kontrole m.in. w Annopolu, Chełmie, Trojaczkowicach i Łukowie. W wyniku tych działań funkcjonariusze zabezpieczyli 15 urządzeń do nielegalnych gier hazardowych, w tym 5 komputerów.

Podczas prowadzonych kontroli zabezpieczono też ponad 5 tys. zł,rejestratory obrazów, klucze do automatów oraz dokumentację związaną z prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych. Zatrzymana gotówka w większości przeznaczona była do wypłaty ewentualnych wygranych.

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

 


 

Zobacz też:

REGION – Nielegalny hazard, markowe podróbki, biała broń – październikowe ciekawostki KAS

REGION – Broń, bursztyn, hazard – wrześniowe ciekawostki KASREGION – Broń, bursztyn, hazard – wrześniowe ciekawostki KAS