Carnaval Sztukmistrzów 2018

Carnaval Sztukmistrzów to największy festiwal nowego cyrku w Polsce. Czterodniowy wehikuł przenosi miasto i publiczność w cyrkowy świat na najwyższym poziomie artystycznym i widowiskowym. Poruszające spektakle, niezwykłe gwiazdy i zapierające dech w piersiach widoki. W tym roku 10 jubileusz obchodzi Urban HighlineFestival – z tej okazji ponad ulicami Lublina na taśmach zaprezentuje się światowa czołówka zawodników tej spektakularnej i emocjonującej dyscypliny, polegającej na pokonywaniu taśm zawieszonych
na wysokościach.

Reklamy

 

Nowy cyrk tworzą artyści o niezwykłych umiejętnościach, którzy przy ich pomocy opowiadają historie i tworzą spektakle (w pokazach nie biorą udziału zwierzęta). W czasie Festiwalu zobaczymy kilkudziesięciu artystów, których sceną będą ulice, place i w zaułki Lublina oraz piękne namioty cyrkowe. Wszystkie pokazy są bezpłatne. Podobnie jak występy w ramach Urban HighlineFestival oraz gwóźdź programu, czyli show prezentowane na placu Zamkowym.

W tym roku na placu Zamkowym zobaczymy sławną grupę Inextremiste. Znani z podejmowania trudnych tematów w widowiskowy sposób Francuzi zagrają w Lublinie spektakl pod tytułem „Exit”. Jest to tragiczna i przejmująca historia pensjonariuszy szpitala, którzy w obliczu życia w izolacji chcą ratować się ucieczką balonem. Prosta historia zyskuje niezwykły wymiar dzięki rozmachowi pokazu, przeczącym prawom fizyki wyczynom aktorów, efektom świetlnym, pirotechnicznym oraz finałowemu lotowi balonem.

Urban HighlineFestival to 10-letnia historia innowacyjnego pomysłu, zrodzonego z inspiracji tożsamością miasta (Sztukmistrz z Lublina) i młodego slackliningowego środowiska. Przez 10 lat trwania festiwalu Lublin stał się prawdziwą mekką slacklinerów i highlinerów, głównie dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury, jak to bywa zazwyczaj, lecz wyłącznie w centrum miasta. UHF wyrósł na największą i najstarszą (wciąż trwającą) imprezę slackliningową na świecie. Dzisiaj padają tu światowe rekordy, rodzą się młode talenty, rozwiesza się rekordowe metry taśm. Zawodnicy prezentują swoje umiejętności i rywalizują, pokonując taśmy o różnym stopniu trudności, rozwieszone na wysokościach od 7 do 40 m i o długości do 100 m.

Tegorocznej edycji Festiwalu będzie towarzyszyć dwudniowa konferencja „Renesans Ludyczności” (26 i 27 lipca). Jest to inicjatywa Pracowni Kultury i Sztuki Ludycznej działającej w Warsztatach Kultury w Lublinie, której celem jest zmiana percepcji zjawiska sztuki i kultury ludycznej w tym nowego cyrku w Polsce oraz odpowiednia reprezentacja zjawisk współczesnego cyrku i sztuki w przestrzeni publicznej w dyskursie kulturowym. Oprócz Carnavalu Sztukmistrzów Warsztaty Kultury mają na swoim koncie organizację konferencji „Nowy Cyrk i Sztuka w Przestrzeni Publicznej” w 2014 roku, a także wydanie pierwszej od dekad publikacji naukowej w języku polskim „Cyrk w świecie widowisk”, ukazującej fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie.Tym razem aktywiści, artyści i naukowcy dyscypliny podejmą temat sztuki ludycznej głównie w kontekście cyrku polskiego.

W tym czasie Lublin poza niecodziennymi wrażeniami artystycznymi i sportowymi, modułami warsztatowymi dla tych, którzy chcą uczyć się żonglerki czy slackline’u, strefą zabaw dla najmłodszych oferuje też fantastyczne wrażenia estetyczne podczas oświetlania w specjalny sposób architektury Starego Miasta. Carnaval Sztukmistrzów przyciąga tłumy, dlatego wybierając się do Lublina po raz pierwszy, warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsca noclegowego.

 

***

 

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW

26 – 29 lipca 2018

Lublin

 

Artyści 2018

 

Widowisko na placu Zamkowym

Inextremiste „Exit”

 

Spektaklesceniczne

La Main S’Affaire –En Attendant La Suite

CieSacekripa „Marée Basse”/ Francja

 

Spektakle uliczne

La Main S’Affaire – All Right! / Francja

Les Têtesd’Affiche / Francja

DROMOCÓSMICAS Itinerant Theater / Grecja

CLAUDIO INFERNO “Claudio Inferno and his glass and wooden tower” / Hiszpania

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN „Powrót Sztukmistrza”/ Polska

Szkoła Cyrkowa – pokaz specjalny /Polska

SISUS SIRCUS „Mosh Split” / Finlandia

Pan Ząbek „Armata” / Polska

Pina Polar „Donna Quixota” / Polska

 

Buskerzy

Maurizio Marchetti“CiroCavallo” /Włochy

Sven from Sweden / Szwecja

Herosan “Herosan show” / Japonia

Magic Mark Show / Filipiny

PikyPotus “The Unbalanced Hat” / Argentyna

Marcin Styczyński / Polska

Człowiek Siano „Magia w rytmie hip-hopu” /Polska

MC Fire/ Polska

 

Muzyka

Oozband / Francja

Los Kamer/ Meksyk

Light Chili / Italy

TheHypnotunez/ Ukraina

 

Atrakcje

Cyrk Podwórkowy w dzielnicach Lublina 22-25 lipca

Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych

Otwarte Warsztaty Kuglarskie

Klub Festiwalowy

Strefa Food Truck

 

 

Szczegóły na www. sztukmistrze.eu


źródło: Warsztaty Kultury i Urząd Miasta Lublin

fot. Mat. Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin-Marketing Miasta