27 maja 2024

Celnicy powiązani z grupą przestępczą ?

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej odpowie 9 zatrzymanych osób w tym dwóch funkcjonariuszy Izby Celnej. Sprawcy odpowiedzą za wprowadzenie do obrotu 54 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Zatrzymani narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności w kwocie prawie 700 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczyli mienie należące do sprawców na kwotę niemal 120 tysięcy złotych. Wszystkie policyjne działania prowadzone były pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej.

 

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Sprawcy zajmowali się przemytem i wprowadzaniem do obrotu dużych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz biernej korupcji. Wszystkie policyjne działania prowadzone były pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej

Policjanci w środę na terenie Białej Podlaskiej zatrzymali 9 osób w wieku od 26 do 61-lat. Wśród zatrzymanych jest też dwóch funkcjonariuszy Izby Celnej. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto jedna z zatrzymanych osób usłyszała zarzuty nabywania, przechowywania oraz pomagania w ukryciu 54 tysięcy paczek papierosów bez znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności szacuje się na sumę prawie 700 tysięcy złotych. Dwaj funkcjonariusze z Izby Celnej odpowiedzą za bierną korupcję. Jak ustalili śledczy zorganizowana grupa działała od lutego tego do sierpnia ubiegłego roku.

Podczas przeszukań zabezpieczono ponad tysiąc paczek papierosów pochodzących z przemytu. Policjanci zabezpieczyli ponadto mienie należące do sprawców na kwotę niemal 120 tysięcy złotych w tym 30 tysięcy złotych w gotówce oraz kilka samochodów. Policjanci wystąpili także o zabezpieczenie nieruchomości i kont bankowych sprawców. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
 
 
Źródłó i fot: KWP