22 lutego 2024

Coraz więcej nowoczesnych pociągów. PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2022/2023 dla województwa lubelskiego

Coraz więcej nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych jeżdżących z Lublina, cykliczne połączenia do Warszawy oraz nowy pociąg do Poznania – to  najważniejsze nowości dla województwa lubelskiego w nowym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 11 grudnia 2022 roku.

Reklamy

W nowym rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity z 21 do 22 zwiększy się liczba pociągów, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy Lublina. W trakcie obowiązywania nowego rozkładu na torach pojawi się nowy pociąg IC Wieniawski, który pojedzie w relacji Lublin – Poznań – Lublin.

Chcąc zapewnić podróżnym przewidywalność rozkładu jazdy, od 11 grudnia PKP Intercity wprowadza cykliczny rozkład dla pociągów z Lublina do Warszawy. Pociągi ze stacji Lublin Główny w kierunku Warszawy będą odjeżdżać 5 minut po pełnej godzinie, co ułatwi planowanie podróży koleją do stolicy.

Reklamy

­

Do obsługi połączeń wyruszających ze stolicy województwa lubelskiego lub przejeżdżających przez miasto przeznaczona zostanie większa liczba świeżo zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74. Nowoczesny pojazd zacznie obsługiwać w grudniu kursujący pomiędzy Lublinem a Katowicami pociąg IC Sztygar. Z funkcjonalności tych zmodernizowanych składów mogą już korzystać pasażerowie podróżujący składami IC Bolko, IC Morcinek (obydwa z i do Wrocławia) oraz IC Jagiełło (z i do Krakowa). Wszystkie zatrzymują się w Nałęczowie i Puławach. Dzięki poprawie parametrów infrastruktury na linii nr 72 czas przejazdu pomiędzy Lublinem a Hrubieszowem skróci się o ponad 10 minut. Pociąg IC Zamoyski pokona ten dystans w czasie 2:47. 

Nowy rozkład jazdy przynosi dalszy rozwój oferty PKP Intercity dla województwa lubelskiego. Kolejna para pociągów będzie obsługiwana unowocześnionym składem ED74, który zapewnia komfortowe warunki podróży. Do wyboru kolei zachęcać będzie także cykliczny rozkład jazdy w kierunku Warszawy – od 11 grudnia pociągi z Lublina pojadą w tzw. takcie. Odjazd 5 minut po pełnej godzinie sprawia, że rozkład staje się przewidywalny i wiadomo kiedy udać się na dworzec, aby pojechać do stolicy – mówi Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity. 

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Obowiązujący od 11 grudnia 2022 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Łączący Bydgoszcz i Rzeszów pociąg IC Kochanowski, na odcinku Lublin – Rzeszów będzie kursował przez m.in. Kraśnik, Tarnobrzeg i Nową Dębę. 

Kontynuowane będą prace inwestycyjne na stacji Warszawa Zachodnia, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.

Zakup biletów PKP Intercity i informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. 

PKP Intercity konsekwentnie rozwija sieć sprzedaży biletów i podróżni mogą je kupić również w aplikacji mobilnej KOLEO oraz na stronie koleo.pl, a także w aplikacji mPay i serwisie e-podróżnik.

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 11 i 12 grudnia br. na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

­

info i fot. PKP Intercity


Zobacz też:

Hrubieszów: Spotkanie opłatkowe na Rynku

Hrubieszów: Spotkanie opłatkowe na Rynku


Zerknij na Instagram →