20 maja 2024

Czerniczyn: 15-lecie zespołu ludowego „Jutrzenka”

15 lat temu, dokładnie 23 listopada 1998 roku, w Czerniczynie powstał Zespół Ludowy „Jutrzenka”.

Inicjatorami założenia była Irena Śmiszek i Jerzy Szendrak, który został instruktorem zespołu. Od 2002 zespół prowadził muzycznie Janusz Bogatko. Później artystyczną stroną „Jutrzenki” zajęli się wspólnie Ewa Kwiatkowska i Jan Kaczkowski. Obecnie zespół prowadzi Jan Kaczkowski. Zespół nadawał oprawę muzyczną do wielu imprez lokalnych, regionalnych a nawet wojewódzkich. Bierze czynny udział w konkursach i przeglądach. Śpiewali m.in. w cyklicznych przeglądach: Festiwalu Pieśni i Piosenki Maryjnej w Werbkowicach, Zespołów Śpiewaczych Ziemi Hrubieszowskiej „Kolędy i Pastorałki” w Moniatyczach, Pieśni Biesiadnej i Ludowej w Tomaszowie Lub. Jako nieliczni dowartościowują swoje występy strojami ludowymi, w których występują. Zespołem, który liczy obecnie 10 osób, przez cały czas kieruje Emilia Zubala.

W sobotę 23 listopada 2013 roku w Świetlicy Wiejskiej w Czerniczynie odbył się Jubileusz XV-lecia Zespołu. Na uroczystość przybyły władze samorządowe gminy w osobach wójta gminy Jana Mołodeckiego i przewodniczącego Rady Gminy Hrubieszów Janusza Jędrzejewskiego, przedstawicieli władz powiatu reprezentowała Danuta Kozłowska, członek Zarządu Powiatu i Tomasz Ożóg, Sekretarz Powiatu. Na Jubileusz przyjechał przewodniczący Rady Roztoczańskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Tomaszowie Lub. Feliks Rębacz. Była także Danuta Kloc, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach, przy którym działa Zespół. Były przedstawicielki organizacji pozarządowych z Ireną Czerwińską na czele. Do tego dostojnego grona gości dołączyli: Mirosław Knap, radny Rady Gminy i Sławomir Paluch, wiceprezes miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Zawsze na taką uroczystość przybywają „koledzy i koleżanki po fachu”, czyli przedstawiciele zespołów działających na terenie gminy Hrubieszów. Tak było i tym razem. Do Czerniczyna, dawnej wsi staszicowskiej, zjechały delegacje „Polan” z Wolicy, „Czerwonej Jarzębiny” z Moroczyna, „Zuzanek” z Moniatycze i „Pokolenia” z Kułakowic Pierwszych. Jubilatów odwiedzili także przedstawiciele zaprzyjaźnionego zespołu „Kresowianie” z Hrebennego.

Uroczystość otworzył koncert zespołu „Jutrzenka”. Później były podziękowania, gratulacje i życzenia, z tymi, chyba najważniejszymi na muzycznej arenie, wielu sukcesów, i tych małych, bo te ponoć bardziej cieszą i tych wielkich, które z kolei otwierają drogę na większe sceny. Dla Zespołu były prezenty, kwiaty a od Zespołu szampan i okolicznościowy tort. A wszystko przy uroczystym obiedzie i oprawie muzycznej Jubilatów.

 

Info i fot. GOK Hrubieszów z/s w Wołajowicach, UG Hrubieszów