23 grudnia 2024

Do wystawiania e-faktur w KSeF wystarczą bezpłatne narzędzia

Już teraz z KSeF mogą korzystać zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i większe firmy. Dostęp do systemu nie wymaga specjalnego oprogramowania. Można stosować bezpłatne narzędzia przygotowane przez Ministerstwo Finansów.

Reklamy

Choć korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe dopiero od 1 lipca 2024 r. (dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.) to warto już dziś sprawdzić jak on działa. Dla chętnych system jest dostępny już od 1 stycznia 2022 r. Można się z nim łączyć korzystając z API udostępnionego przez Ministerstwo Finansów i z jego pomocą zintegrować posiadane oprogramowanie finansowo-księgowe. Można też korzystać z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów: Aplikacji Podatnika KSeF i e-mikrofirmy.

Jak działa Aplikacja Podatnika KSeF? 

Reklamy

Obecnie Aplikacja Podatnika KSeF jest dostępna w trzech środowiskach: 

  • testowym 
  • przedprodukcyjnym (Demo)  
  • produkcyjnym

W pierwszym kroku najlepiej skorzystać z wersji testowej. Tu można oswoić się ze strukturą faktury i poznać funkcjonalności systemu. Ważne jest, żeby na tym etapie nie wpisywać prawdziwych danych, gdyż mogą być one widoczne dla wszystkich – radzi Krzysztof Rogowski, kierownik projektu KSeF w Ministerstwie Finansów.

Reklamy

Czytaj: Hrubieszowscy seniorzy z nagrodą! [ZDJĘCIA]

Kolejnym krokiem może być przejście na wersję przedprodukcyjną (Demo). Tu już logujemy się swoimi rzeczywistymi danymi, zgodnie z zamieszczoną na stronie instrukcją. 

Na tym etapie warto zaangażować swojego partnera biznesowego. Chodzi o to, żeby wzajemnie sobie wysyłać i odbierać faktury. Nie będą one wywoływać żadnego skutku prawnego, ale da to możliwość przejścia całego procesu. Wersja przedprodukcyjna opiera się o faktyczne dane uwierzytelniające zatem tak wystawione faktury będą widoczne wyłącznie dla wystawcy i odbiorcy– mówi Krzysztof Rogowski. 

Następnie można przejść już do wersji produkcyjnej i wystawiać oraz odbierać e-faktury tą drogą, jeżeli partnerzy biznesowi już korzystają z KSeF. Jeśli nie, to można wystawić fakturę w KSeF i korzystać z zalet systemu, ale wysyłać ją w uzgodnionej z kontrahentem formie np. mailem jako plik PDF.

E-mikrofirma ułatwi korzystanie z KSeF

Korzystający z e-Urzędu Skarbowego znajdą w nim aplikację e-mikrofirma, która przeznaczona jest dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki niej łatwo można powiązać istniejące konto z KSeF, wystawić fakturę w KSeF. Można też odebrać fakturę z KSeF i przenieść bezpośrednio do ewidencji VAT. Bez ręcznego przepisywania danych!

Bezpłatne spotkania on-line „Środy z KSeF”

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line dla mikroprzedsiębiorców nt. Krajowego Systemu e-Faktur. Bezpłatne webinaria odbywają się w każdą środę od połowy listopada do połowy grudnia. Najbliższe już  29 listopada, kolejne 6 i 13 grudnia. 

Przeprowadzą je eksperci Krajowej Administracji Skarbowej. 

W trakcie webinarium opowiedzą o:

  • nowych zasadach fakturowania w Polsce,
  • uwierzytelnieniu w KSeF i nadawaniu uprawnień,
  • różnicy pomiędzy fakturą elektroniczną a e-Fakturą,
  • wystawianiu oraz otrzymywaniu faktur w KSeF,
  • bezpłatnych narzędziach KSeF,
  • tym gdzie znaleźć komunikaty, informacje, odpowiedzi na pytania.

Szczegółowe informacje, m.in. o godzinach spotkań oraz linki do nich można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych.

Adresy stron internetowych izb administracji skarbowej. 

Więcej informacji o KSeF na: podatki.gov.pl/ksef.

Zobacz też:

Hrubieszów: Po służbie zatrzymał pijanego kierowcę, który uderzył w barierkę mostu [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


info: Krajowa Administracja Skarbowa, fot. lubiehrubie