23 grudnia 2024

Dożynki Parafialno – Gminne w Horodle

Hrubieszów

30 sierpnia odbyły się Dożynki Parafialno – Gminne w Horodle. Starostami dożynek byli: Joanna Myszka z Rogalina i Marek Gawron z Horodła.

Reklamy

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego wraz z orkiestrą dętą z Zamościa, z Gminnego Ośrodka Kultury do kościoła p.w. Św. Jacka w Horodle, gdzie została odprawiona Msza Św. celebrowana przez ks. kan. Henryka Krukowskiego – proboszcza tutejszej parafii.

Na długo przed rozpoczęciem Mszy Świętej zbierali się już parafianie przed kościołem pełni ciekawości jak będą wyglądały tegoroczne wieńce dożynkowe. Gdy pochód dożynkowy zbliżał się do bramy kościoła ks. proboszcz Henryk Krukowski wyszedł wraz ze służbą ołtarza im na spotkanie by przywitać i zaprosić wszystkich zgromadzonych na Eucharystię. Następnie wszyscy weszli do Kościoła.

Reklamy

Homilię wygłosił Ks. Proboszcz mówił w niej o doli polskiego rolnika, o ciężkiej pracy i znoju. Nawiązywał też licznie do słów Sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedzianych w Warszawie w 1997 roku; „Ziemia plon wydala – Bóg pobłogosławił”. „O ziemio polska, ziemio trudna i doświadczona. Ziemio piękna, ziemio moja… Bądź błogosławiona. I bądźcie błogosławieni wy, Rodacy, którzy znacie radość i gorycz bytowania na ziemi”.

Dalej mówił o tym, że praca rolnika to doskonała współpraca ze Stwórcą, który nakazał „czynić sobie ziemię poddaną”. Ta praca to chleb, to pokarm. Można się obejść bez samochodu, telewizora, można się obejść bez wielu różnych dóbr materialnych, ale nie można się obejść bez jedzenia, dlatego ta praca i ten zawód powinien być uważany za strategiczny w normalnym państwie, popierany i chroniony. Niestety tak do końca nie jest.

Reklamy

Taka uroczystość jak dożynki powinny być impulsem do przemyślenia tak ważnych spraw dla teraźniejszości i przyszłości naszego Narodu. Trzeba pamiętać, że za wszystkie złe decyzje w tak ważnych sprawach odpowiemy przed Bogiem, który nam oddał w dzierżawę tę ziemie i ten kraj. Zakończył ks. Proboszcz.

***

Na boisku sportowym odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe. Nastąpił obrzęd przekazania chleba dożynkowego przez starostów dożynek na ręce gospodarza dożynek Wójta Gminy Horodło. Wieńce Dożynkowe reprezentowały następujące miejscowości: Horodło, Liski, Kopyłów, Poraj, Rogalin, Strzyżów, Hrebenne, Bereżnica, Matcze,

Komisja konkursowa oceniająca wieńce dożynkowe wytypowała na dożynki powiatowe wieniec z miejscowości Rogalin, któremu przyznano I miejsce, II miejsce zdobył wieniec z Horodła, a III miejsce przypadło miejscowości Kopyłów.

Ponadto Wójt Gminy Horodło – Krzysztof Bożek, przyznał premie pieniężne dla nagrodzonych wieńców oraz nagrodę specjalną dla wieńca dożynkowego z Poraja.

Część artystyczną zaprezentowały zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle: Kapela Podwórkowo – Ludowa „Horodlacy”, Zespoły Śpiewacze „Sami Swoi” z Kopyłowa, „Kresowianie” z Hrebennego, „Nadbużanie” z Horodła, zespół wokalno – instrumentalny z Łucka, Kapela ludowa „Młodzież po czterdziestce” z Dubienki oraz młodzieżowy zespół wokalny „Fargo”.

W godzinach wieczornych odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Zygzak” z Chełma, której sponsorem był Pub Colltura z Hrubieszowa.

Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych oraz sprzętu rolniczego zorganizowana przez Zespół Doradców w Hrubieszowie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za trud włożony w wykonanie wieńców dożynkowych oraz kultywowanie tradycji ludowych.

***

tekst i foto
Gminny Ośrodek Kultury w Horodle
UG Horodło
Parafia pw. Św. Jacka w Horodle (dn Dominik Kukiełka)

_________________________________________________

Zobacz zdjęcia »

_________________________________________________

Zdjęcia na stronie Parafii Św. Jacka »

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009