22 maja 2024

Ekstremalna Droga Kryżowa

11 kwietnia 2014 r. Mszą Świętą o godz. 20.30 w kościele św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim 350 osób rozpoczęło po raz pierwszy w swoim życiu Ekstremalną Drogę Krzyżową. Najmłodszy uczestnik miał 14 lat, najstarszy – 65.

Następnie uczestnicy ruszyli w kierunku Krasnobrodu by samotnie ewentualnie w grupkach do 9 osób pokonać jedną z dwóch tras: „tradycyjną” liczącą 46 km (Tomaszów Lubelski – Krasnobród – Adamów – Lipsko k. Zamościa – tzw. Biała Góra –  Zamość Katedra) i „samotną” (TL – Szarowola – Suchowola – Lipsko Kosobudy – tzw. Biała Góra – Zamość Katedra, która miała 47 km.

Do Zamościa dotarło ok. 200 osób, pierwsi z nich pojawili się tuż po godz. 6. Jak podkreślają uczestnicy ta droga była najbardziej wyczerpującą Drogą Krzyżową ich życia. Pokonywali nie tylko odległość ale ból, cierpienie, ograniczenia ciała, przekraczali samych siebie, po to by za granicą bólu doświadczyć mocy Boga.

Nad bezpieczeństwem czuwali ratownicy medyczni z Zakonu Kawalerów Maltańskich w Kętach k. Bielska Białej. Lider Tomaszowskiej edycji ks. Witold Bednarz przyznaje, że był zaskoczony taką liczbą uczestników pierwszej Tomaszowskiej EDK. 

„- Gdy pojawił się pomysł stworzenia EDK myślałem o 30 – 50 osobach, które w ten sposób zechcą przeżyć koniec Wielkiego Postu. Z każdym zbliżającym się dniem ta liczba wzrastała, co tylko świadczy o jakiejś potrzebie, pragnieniu człowieka do przekraczania siebie, do podejmowania wyzwań, do stawiania sobie wysokich celów, tym bardziej,  że sporo z tych ludzi, którzy uczestniczyli w EDK rzadko pojawiają się w kościele czy głębiej praktykują swoją wiarę”.

I już dzisiaj chcemy zaprosić każdego za rok, na drugą Tomaszowską Ekstremalną Drogę Krzyżową!

 

Witold Bednarz – lider Tomaszowskiej edycji EDK