W początkowej fazie działań GEM zaoferował Ukrainie pomoc o wartości 85 milionów dolarów, jednak dzięki wsparciu międzynarodowej sieci partnerów, współpracy z biznesem oraz doskonałej lokalizacji i organizacji pracy magazynów organizacja ma plan zwielokrotnienia tej pomocy. Dodatkowo, w ramach programu relokacyjnego, GEM wesprze także uchodźców z Ukrainy – znajdzie bezpieczne schronienie dla co najmniej 50 tys. osób.
24 marca 2022 – Global Empowerment Mission (GEM) nawołuje do powołania bezprecedensowej koalicji organizacji pozarządowych i firm, by nieść pomoc ludziom dotkniętym największym od II Wojny Światowej kryzysem humanitarnym w Europie. 20-letnie doświadczenie GEM w misjach humanitarnych, organizacji wykorzystującej możliwości logistyczne Fulfillment Hub USA, pozwoli dostarczyć każdego dnia wiele ton towarów do miejsc wskazanych przez lokalne i centralne władze Ukrainy. Dzięki swojej sieci darczyńców, GEM stworzyła bowiem niezwykle wydajny łańcuch dostaw, który pozwala dotrzeć do wielu miejscowości w Ukrainie, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. We współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” GEM wspiera również ogromny program relokacji, który obejmie co najmniej 50 tys. uchodźców.
By w pełni wykorzystać nasze możliwości, potrzebujemy wielu zaufanych partnerów – powiedział w Rzeszowie, w którym znajduje się jeden z magazynów organizacji, założyciel i prezes GEM, Michael Capponi. Zgodnie z nowym planem przedstawionym przez GEM, każdego dnia tony towarów będą dostarczane na czas i do precyzyjnie wybranych lokalizacji w Ukrainie. W Rzeszowie Fulfillment Hub USA prowadzi z ramienia GEM jeden z kilku dużych magazynów, które umożliwiają szybkie wysyłki niezbędnych towarów, na które zapotrzebowanie zgłoszą Ukraińcy. Pozostałe magazyny GEM znajdują się w Warszawie i Tatabanyi (Węgry) oraz w starannie wybranych lokalizacjach na terenie Ukrainy.
Nadzwyczajna skala pomocy
Po raz pierwszy na taką skalę angażujemy się w pomoc krajowi dotkniętemu wojną. Mamy świadomość, że dziś potrzeba ogromnych wysiłków humanitarnych, których nie jest w stanie zapewnić żadna pojedyncza organizacja. Dlatego zainicjowaliśmy swoją działalność właśnie tutaj, a GEM i BStrong tylko w początkowej fazie na pomoc przeznaczyły towary o wartości 85 milionów USD. Nadal to kropla w morzu potrzeb. Oferujemy nasze magazyny i nasze możliwości spedycyjne każdej organizacji, która szuka sposobów na pomoc Ukrainie – mówi założyciel i prezes GEM Michael Capponi, wzywając społeczność międzynarodową do stworzenia Globalnej Sieci Pomocy dla Ukrainy (Global Relief Network).
W Polsce, na Węgrzech i w Ukrainie posiadamy ponad 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowej z ponad pięcioma tysiącami miejsc paletowych. Oznacza to, że mamy możliwości wysyłania do Ukrainy ponad 200 ciężarówek tygodniowo – mówi Abel Horvath, dyrektor generalny Fulfillment Hub USA. W tym celu GEM potrzebuje wszelkiego możliwego wsparcia, aby napływ dostaw odbywał się na dużą skalę.
To jest propozycja „Globalnej Sieci Pomocy”. Połączenie naszych wysiłków zwielokrotni pomoc, którą będziemy w stanie wysyłać Ukrainie. Jako właściciel biznesu, zwykły obywatel czy też ktoś rozpoznawalny w społeczeństwie, możesz pomóc na wiele sposobów: finansowo, wysyłając towary do naszych magazynów lub łącząc nas z partnerami, którzy mogą zaspokoić codziennie aktualizowane potrzeby. My zajmiemy się całą resztą. Co godzinę otrzymujemy wiele zapytań z Ukrainy. Jesteśmy w stanie wysłać żywność, lekarstwa, a nawet karetki pogotowia i sprzęt przeciwpożarowy. Praktycznie wszystko, czego nasi ukraińscy partnerzy potrzebują w danej chwili – mówi Michael Capponi.
Bezpieczne schronienie dla uchodźców wojennych
Część tych wysiłków skierowana jest również na pomoc uchodźcom. To kolejny program, w który zaangażowani są partnerzy GEM. Polska stała się bezpieczną przystanią dla setek tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy, walczącej z agresją Federacji Rosyjskiej. Kolejne setki tysięcy,
a być może i miliony uchodźców mogą pojawić się w Polsce w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy.
Z tego powodu Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” we współpracy z Global Empowerment Mission uruchamia program pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Celem projektu jest wsparcie w realokacji uchodźców z miejsc tymczasowego pobytu – stadionów, hal sportowych, dworców, szkół – do ludzi i rodzin w całej Polsce i Europie, oferujących bezpieczne schronienie we własnych domach i mieszkaniach. Nie chcemy tworzyć obozów dla uchodźców w Polsce. Pragniemy, aby każdy z nich znalazł schronienie wśród nas, mieszkańców całej Unii Europejskiej – mówi Jolanta Kwaśniewska.
Wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych w Ukrainie to kolejny program uruchomiony dziś w Polsce. Strażacy-ochotnicy stoją często na czele pomocy ludności cywilnej, cierpiącej w wyniku ciągłych rosyjskich ataków i bombardowań. W porównaniu do służb państwowych są często niedostatecznie wyposażeni. Dlatego GEM chce pozyskać międzynarodową pomoc materialną, aby wyposażyć ukraińskich strażaków-ochotników w najpotrzebniejszy sprzęt ratunkowy: piły, nożyce hydrauliczne, drabiny, butle powietrzne, maski, odzież niepalną, pompy, gaśnice, węże strażackie, pojazdy specjalistyczne i wiele więcej.
O GEM
Celem GEM jest zapewnienie oddolnych działań o dużym wpływie instytucjonalnym dla najbardziej narażonych populacji, dotkniętych kryzysami humanitarnymi świecie. Celem GEM jest przywracanie nadziei i szans w życiu ofiar. Organizacja wypełnia lukę między natychmiastową, spontaniczną pomocą a późniejszym zrównoważonym rozwojem oraz wdraża praktyki zapewniające powrót obszarów dotkniętych katastrofą do normalnego funkcjonowania. W 1999 roku Michael Capponi był zaangażowany w kryzys w Kosowie, od tego czasu GEM odegrał kluczową rolę w ponad 300 misjach. https://www.globalempowermentmission.org
O Fulfillment Hub USA
Fulfillment Hub USA jest wiodącym i najszybciej rozwijającym się zewnętrznym dostawcą usług magazynowych i logistycznych z siedzibą w południowej Florydzie. posiada dwanaście centrów realizacji zamówień w USA i na świecie, w tym na Węgrzech, w Polsce i w Indiach. Fulfillment Hub USA oferuje różnorodne usługi, od rozwiązań logistycznych dla klientów e-commerce po globalną logistykę B2B dla hurtowników z różnych branż. https://fulfillmenthubusa.com
O Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”
W 1997 roku Jolanta Kwaśniewska, ówczesna Pierwsza Dama RP, powołała Fundację „Porozumienie bez Barier”, która stale doskonali formy i jakość świadczonej pomocy. Fundacja od lat realizuje programy pomocy m.in. dziecięcym ośrodkom onkologicznym oraz sprawuje opiekę nad osobami starszymi. Jesienią ubiegłego roku Fundacja aktywnie włączyła się w humanitarną pomoc uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Od marca 2022 roku współpracuje z GEM w celu koordynowania wsparcia wolontariuszy w programie relokacji uchodźców z Ukrainy. https://www.facebook.com/fundacjapbb
(info i fot. GEM Polska)
Zobacz też:
Hrubieszów: Dziękujemy wolontariuszom! (ZDJĘCIA)
LubieHrubie na Twitterze