23 grudnia 2024

Gmina Werbkowice: O „Żabach w konopiach”

Konopne mała wioska nad Huczwą w gminie Werbkowice, ze stawem i garstką mieszkańców, na co dzień cicha i spokojna, oraz cztery kobiety kreatywne i uparte, no i oczywiście mężczyzna – Sołtys z siłą ducha, ludzie przepełnieni nadzieją, że się uda.

Reklamy

No i udało się!! 24 sierpnia odbył się festyn integracyjny „Żaby w konopiach” dla mieszkańców Konopnego, aby wspólnie spędzili czas, bawiąc się i śmiejąc po raz pierwszy od ponad 20 lat. Motyw przewodni – „żaba”, aranżacja przestrzeni i nowatorskie zabawy integrujące pokolenia – „Rzut żabą w Sołtysa” zainteresowały i przyciągnęły mieszkańców sąsiednich wsi. Gościnnie pojawili się przedstawiciele Urzędu Gminy Werbkowice oraz Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie. Nie zabrakło przedstawiciela Regionalnego Ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Lublinie współorganizatora projektu „Europejska Akademia Sołtysa (EAS). Integracja i aktywizacja obywatelska społeczności wiejskich”, w którym uczestniczy Sołectwo Konopne.

O godzinie 15.00 przy piękniej pogodzie, w promieniach Słońca rozpoczęły się atrakcje sportowo-rekreacyjne, wyścig żabek, przeciąganie liny, rzut żabą w Sołtysa, do których nie trzeba było namawiać najmłodszych, również rodzice i goście przyłączyli się do wspólnej zabawy. Pojawiły się również elementy artystyczne: sztuka origami (żabki z papieru wykonane przez dzieci), malowidła wykonane przez dzieci na budynku świetlicy oraz oczywiście występ artystyczny grupy dziecięcej „Żabki z Konopnego” (piosenka i wierszyki o żabkach). Dorośli, bawiąc się, wspominali i pokazywali najmłodszym tradycyjny sposób noszenia wody za pomocą koromysła. Dla wszystkich uczestników spotkania panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Wesołe Konopielki” przygotowały degustację smaków Konopnego demonstrując swój wspaniały kunszt kulinarny np. „Żabie pierniki z Konopnego”, które cieszyły podniebienie i oko.

Reklamy

Po grach i zabawach przyszedł czas na cześć kulturalną. Odczytano „Rymowankę o Konopnym” autorstwa Pana Tadeusza Małyszy, pierwsza część za pomocą rymów opisywała historie wsi, a druga współczesny obraz. Następnie swój repertuar zaprezentował Zespół „Górzanki” z Gozdowa. I przyszedł czas na tańce z zespołem Max-Dance, który podrywa do zabawy wszystkie pokolenia, stało się tak i tym razem. Tańce trwały do późnych godzin nocnych! Po zmroku wystąpiła Grupa „Iluzja” prezentując grę światła i dźwięku.

Działania zostały zarejestrowane kamerą przez przedstawicieli Europejskiego Instytutu na rzecz Demokracji (EID) i zostaną zawarte w materiale prezentującym dobre praktyki małych społeczności na Białorusi.

Reklamy


Info i fot. UG Werbkowice