25 listopada 2024

Granica 835 Kryłów – Krecziw

Kryłów – Krecziw

Reklamy

21 sierpnia 2010 roku na wyspie w Kryłowie już po raz drugi odbyły się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Jest to cykl imprez odbywających się już po raz siódmy bezpośrednio przy wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Tak, jak w ubiegłym roku, tak i w sobotę przy słupie granicznym oznaczonym numerem 835 Polaków i Ukraińców połączył tymczasowy most pontonowy wybudowany przez saperów z Dęblina. Na stronę naszych sąsiadów można było się swobodnie udać z ważnym paszportem, natomiast Ukraińcy musieli dodatkowo posiadać wizę.

Reklamy

W tym roku impreza odbyła się pod nazwą „Polsko – Ukraińskie sąsiedzkie transgraniczne spotkania kulturowe w Kryłowie – Budujemy Mosty”. Połączona była z VII edycją Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa – „Od dobrosąsiedztwa regionalnego do partnerstwa międzynarodowego”.

Reklamy

Warsztaty kulinarne z pogranicza, warsztaty artystyczne – to jedne z licznych atrakcji dnia, gdzie można było m.in. degustować tradycyjne potrawy regionalne z pogranicza Polski i Ukrainy, przypatrzyć się z bliska archeologii eksperymentalnej, archeologii Masłomęckiej Grupy Gotów, własnoręcznemu wykonywaniu przez nich narzędzi, garnków, posmakować przygotowywanych w trakcie pokazów walki Gotów „gockich przysmaków”. Z Bractwem Rycerskim z Zamościa można było także poznać tajniki podstaw walki z mieczem w ręku, uczestniczyć w pojedynku i demonstracji broni, co cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W ciągu dnia Konferansjerkę prowadziła Grażyna Lutosławska – pisarka i redaktorka programów radiowych. Kolejną atrakcją było forum transgraniczne, na którym poruszano tematy dotyczące turystyki i ekologii, możliwości pozyskiwania środków unijnych.

Po obu stronach granicy, dzięki projektowi dwóch artystów z Polski i Ukrainy, powstała instalacja land-art w postaci zwróconych do siebie ptaków, mających symbolizować wolność i pokój.

Występy na scenie zapoczątkowały zespoły Arabeska z Mircza i Szychowianki z Szychowic. W ciągu dnia na polskiej scenie przygrywała także Lubelska Federacja Bardów.

W tym czasie, w Krecziwie po stronie ukraińskiej, odbywały się pokazy bractwa kozackiego, specjalizującego się w rekonstrukcjach historycznych. Zorganizowano ponadto warsztaty teatralne, zabawy oraz mecz piłki nożnej.

Ważnym punktem programu była, jak co roku, modlitwa ekumeniczna. Na moście łączącym oba narody w trakcie spotkania delegacji władz Polski i Ukrainy, organizatorzy wypuścili w niebo balony w kolorach flag tychże narodowości.

Wieczorem po polskiej stronie granicy odbyły się koncerty polskich i ukraińskich zespołów KASHMIR, Mad Heads XL oraz Sidneya Polaka. Jednocześnie na ukraińskiej scenie grał zespół Tartak.

Kulminacją wieczoru był trwający kilka minut pokaz sztucznych ogni.

Głównymi organizatorami imprezy Kryłów – Krecziw byli:
Gmina Mircze
Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza
Powiat Hrubieszów
Rejon Iwanicze

***

Info i foto:
UG w Mirczu

Zdjęcia »