23 kwietnia 2024

Granica: Przemycał psychoaktywny granulat

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej z Terespola udaremnili przemyt do Polski ponad 1600 gramów granulatu z obecnością metamfetaminy. Do sprawy zatrzymano ob. Rosji narodowości czeczeńskiej, posiadającego francuski tytuł pobytowy.

 

Do zdarzenia doszło we wtorek (2.05.) na drogowym przejściu granicznym w Terespolu. W trakcie rutynowej kontroli, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz celno-skarbowi znaleźli w osobowym mercedesie 2 – litrową butelkę typu PET, wypełnioną granulatem koloru zielonego.

W związku z podejrzeniem, iż zawartość butelki może zawierać substancję narkotyczną oraz to że samochodzie może być ukryta większa ilość substancji psychoaktywnych do przeszukania pojazdu włączono szkolonego do wyszukiwania narkotyków psa służbowego Straży Granicznej.

Podczas przeszukania, pies odnalazł kolejne pakunki wypełnione zielonym granulatem. Funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli ślady i przeprowadzili test narkotykowy. Test wskazał obecność w granulacie metamfetaminy.

Zatrzymany wyjaśnił, że narkotyki nabył na terytorium Republiki Białoruś oraz usiłował wieźć je na terytorium UE na własne potrzeby. Mężczyzna usłyszał zarzut dotyczący nielegalnego wprowadzenia substancji narkotycznej na terytorium Unii Europejskiej.

Po skierowaniu wniosku Prokuratora do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej o tymczasowe aresztowanie, Sąd zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 m-cy.

Zatrzymany obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej w roku 2008 w PSG Terespol wnioskował o udzielenie ochrony międzynarodowej w RP, jednakże takiej ochrony mu nie udzielono.


źródło i fot. NOSG