15 kwietnia 2024

Granica: Udaremniony przemyt ikon

Na przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 14 ikon.

 

18 czerwca br. w trakcie kontroli samochodu osobowego marki Toyota, którym podróżował 36-letni obywatel Estonii, funkcjonariusze ujawnili 14 ikon. Malowidła pochodzą prawdopodobnie z XVIII i XIX wieku. Większość z zatrzymanych ikon to obrazy pisane na drewnie, zachowane w dobrym stanie. Największe z malowideł o wymiarach 29 x 35 cm przedstawia Chrystusa Pantokratora.

W bagażu Estończyka funkcjonariusze ujawnili ponadto kolekcję 65 metalowych opakowań oraz półotwartą bransoletę w kolorze srebrnym, zdobioną 9 kamieniami. Pojemniki, pochodzące prawdopodobnie z II poł. XIX i XX wieku, charakteryzują się różnorodną wielością kształtów i kolorów. Służyły one do przechowywania kawy, herbaty bądź słodyczy.

Oceną wartości historycznej lub muzealnej eksponatów zajmie się rzeczoznawca.

Mężczyzna wyjaśnił, że na prośbę rodziny żony, miał przewieźć zatrzymane przedmioty do Talina skąd miały następnie trafić do Paryża.

W tym roku to pierwsze tego typu ujawnienie. Na wschodniej granicy przemyt ikon należy w ostatnich latach do rzadkości. Najwięcej zatrzymań malowideł sakralnych odnotowano w latach 1990-2003.

 

źródło i fot.: IAS Lublin