Idą ferie – uwaga na fałszywe ogłoszenia turystyczne!

Niedługo rozpoczynają się ferie zimowe i wiele osób szuka atrakcyjnych miejsc noclegowych. Mieszkaniec gminy Mełgiew stracił pieniądze, wpłacając zaliczkę za nocleg w Zakopanem.

Tego typu oszustwa polegają na umieszczaniu w internecie – na istniejących portalach lub spreparowanych witrynach – fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Często są to oferty kuszące świetną lokalizacją oraz niską ceną. Wpłacenie zaliczki ma być naturalną formą zabezpieczenia rezerwacji noclegu, zarówno dla właściciela pensjonatu, jak i klienta. Z przedpłat niestety nie da się zrezygnować.

Reklamy

20-letni mieszkaniec gminy Mełgiew ofertę domku w Zakopanem znalazł na portalu ogłoszeniowym. Nawiązał kontakt z ogłoszeniodawcą i wpłacił zaliczkę w kwocie 500 zł. Po pewnym czasie, gdy chciał pokazać znajomemu miejsce swojego zimowego wypoczynku – okazało się, że strona nie istnieje. Urwał się również kontakt mailowy i telefoniczny podany w ogłoszeniu.

­
Jak sprawdzić zatem czy dane ogłoszenie nie jest oszustwem?

– Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy innych opinii.

Reklamy

– Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane. Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.

– Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.

– Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w miejscowym urzędzie miasta lub gminy. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej urzędu miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),

– Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

– Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia, co do uczciwości oferty.

– Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile – zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

­

(info: KPP Świdnik, fot. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Naprawiali seata w garażu. Doszło do wybuch gazu i pożaru (ZDJĘCIA)

Naprawiali seata w garażu. Doszło do wybuch gazu i pożaru (ZDJĘCIA)


Lykoland