Intensywny weekend lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

„Zawsze gotowi, zawsze blisko” – to motto, które od początku istnienia formacji towarzyszy terytorialsom i oznacza nieustanną gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności. By realizować tę misję, terytorialsi regularnie doskonalą swoje umiejętności bojowe oraz kompetencje przeciwkryzysowe.

Reklamy

W dniach 20-21 sierpnia br., blisko 330 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT stawiło się w swoich jednostkach na szkoleniu rotacyjnym. Tym razem terytorialsi doskonalili umiejętności ze strzelectwa, taktyki, reagowania kryzysowego oraz działań ratowniczych. 

Były to rutynowe szkolenia weekendowe lubelskich terytorialsów, realizowane w terenie, w stałych rejonach odpowiedzialności oraz na obiektach garnizonowych w Lublinie, Białej Podlaskiej i Dęblinie. 

Reklamy

­

Celem tego typu szkoleń poza podtrzymywaniem potencjału bojowego jest budowa indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania, czyli takich, które mogą być przydatne podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu.

Żołnierze z lubelskiego batalionu lekkiej piechoty wspólnie ze strażakami  Państwowej Straży Pożarnej odbyli na Zalewie Zemborzyckim kolejne już w tym roku szkolenie z ratownictwa wodnego. Pod okiem doświadczonych instruktorów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej
Nr 4 w Lublinie uczyli się technik pomocy osobom tonącym z wykorzystaniem kombinezonów do pracy w wodzie, rzutek ratunkowych, deski medycznej oraz łodzi rozpoznawczych, doskonalili również umiejętności udzielania pierwszej pomocy tonącemu. 

Dęblińscy terytorialsi na Wiśle, w ramach kursu prowadzonego przez instruktorów z 13 Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego doskonalili umiejętności sprawnego manewrowania łodzią motorową, desantowania, znajomość locji i znaków żeglugowych, ratownictwa przedmedycznego oraz zasad współdziałania w ramach reagowania kryzysowego. Kurs zakończył się przystąpieniem do państwowego egzaminu i zdobyciem przez żołnierzy patentów sternika motorowodnego.

Na szkolenie rotacyjne w miniony weekend stawili się również żołnierze z 23 Bialskiego batalionu lekkiej piechoty, którzy pod czujnym okiem strażaków z OSP Jasionka, Milanów i Wierzchowiny Stare zapoznali się z procedurami postępowania podczas wypadków komunikacyjnych, wykorzystując narzędzia hydrauliczne ćwiczyli wykonywanie dostępu do osoby poszkodowanej, następnie stabilizację i udzielanie pierwszej pomocy rannemu. Ponadto wspólnie analizowali obowiązujące procedury akcji poszukiwawczych. Cennym aspektem tego szkolenia była obustronna wymiana doświadczeń.

– Takie szkolenia w istotny sposób przyczyniają się do rozszerzania kompetencji żołnierzy w zakresie prowadzenia działań kryzysowych i ratowniczych. Zdolności do podjęcia działań pomocowych czynią bezpieczniejszymi lokalne społeczności. Kwalifikacje i zdolności podwójnego zastosowania są niezbędne w sytuacjach kryzysowych” – podsumowuje ostatnie szkolenia  płk Tadeusz Nastarowicz dowódca lubelskich terytorialsów.

Jeśli też chcesz się tak szkolić i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju, swych małych ojczyzn i lokalnej społeczności – nie czekaj! Wszelkich informacji dotyczących procesu rekrutacji do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskasz poprzez odwiedzenie serwisu https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

­

­

(info i fot. 2LBOY / por. MARTA GABOREK)


Zobacz też:

Sejmik bociani na Działach Grabowieckich [WIDEO]

Sejmik bociani na Działach Grabowieckich [WIDEO]


Zerknij na Instagram →