5 listopada 2024

Interpelacje poselskie w sprawie „Ukraina nie Afryka” – Poznański pyta również

Interpelacje i pisma od parlamentarzystów w sprawie prowadzonej przez portal „Port Europa” akcji społecznej „Ukraina nie Afryka”. Chodzi o zbyt wysokie ceny rozmów telefonicznych między Polską a Ukrainą i Białorusią, w tym podejrzenie zmowy cenowej.

Reklamy

Obecnie u polskich operatorów minuta rozmowy z Białorusią czy Ukrainą kosztuje średnio aż 2 złote, a w roamingu – nawet 5 zł za minutę.

Wcześniej interpelację w naszej sprawie zgłosił poseł Ruchu Palikota Marek Poznański:

Reklamy

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=7220 

oraz europoseł PJN Paweł Kowal.

Reklamy


Szczegóły akcji – na stronie:

www.facebook.com/nieafryka 

oraz:
http://porteuropa.eu/nieafryka/5031-deklaracja

 

Poniżej interpelacja na ten temat posła Tadeusza Arkita oraz pisma posła Macieja Mroczko do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Prezesa UOKiK:

 

Sz. P.

Ewa Kopacz
Marszałek Sejmu

Interpelacja Poselska do

Pana Michała Boni

Ministra Administracji i Cyfryzacji

 

Interpelacja Poselska

Działając na podstawie art. 191 i art. 192 Regulaminu Sejmu składam interpelację poselską do Ministra Administracji i Cyfryzacji.

w sprawie:

Wysokich stawek opłat za korzystanie z usług telekomunikacyjnych w roamingu między Polską, a krajami spoza Unii Europejskiej, w szczególności z Ukrainą i Białorusią.

 

Stan faktyczny:

W wyniku wielu starań w ostatnim czasie Unia Europejska wprowadziła w życie zapisy prawne, które obniżają ceny na usługi telekomunikacyjne w roamingu między krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Pozostał jednak problem wysokich cen za połączenia z krajami nie będącymi członkami UE, a będącymi strategicznymi partnerami UE. Wydaję się, że w obliczu postępującej globalizacji i dynamicznego rozwoju technologii teleinformatycznych umożliwiających tanie połączenia, wysokie ceny połączeń międzynarodowych wydają się być nieuzasadnione.

Rynek telekomunikacyjny jest rynkiem regulowanym, a stawki w połączeniach zagranicznych nie są wynikiem wyłącznie gry konkurencyjnej, ale też licznych uregulowań na poziomie krajowym i unijnym. Obecnie minuta rozmowy z Ukrainą lub Białorusią kosztuje w polskich sieciach komórkowych aż 2 złote i więcej, co wedle wielu organizacji społecznych oraz korzystających z połączeń nie ma odniesienia do realnych kosztów ponoszonych przez operatorów.  Rodzi to także podejrzenia wśród korzystających z oferty licznych sieci komórkowych o proceder zabronionej polskimi i unijnymi przepisami zmowy cenowej.

Klienci firm z branży telekomunikacyjnej mają przy tym problemy z poznaniem cennika dotyczącego połączeń z Ukrainą i Białorusią, wraz z rozbiciem ich na część krajową i zagraniczną. Nie wiedzą dokładnie jaką część stawki za minutę połączenia stanowi opłata pobierana przez operatora zagranicznego, jaką – przychód polskiego operatora, a jaką podatki. Zobowiązanie umieszczenia w widocznym miejscu np. na stronie internetowej firmy komunikacyjnej informacji o taryfach połączeń z danym krajem (w tym przypadku Ukrainy i Białorusi) pozwoliłyby klientom korzystającym z usług na wcześniejsze założenie jaką kwotą zobowiązania zostaną obciążeni oraz porównanie ofert cenowych wszystkich operatorów. Podobne rozwiązania  funkcjonują z powodzeniem w innych branżach, np. w bankowości, gdzie od niedawna banki muszą informować o rzeczywistych kosztach kredytów.

Problemem są również zbyt wysokie administracyjne stawki tzw. interkonektu, czyli stawki rozliczeń międzyoperatorskich w relacjach między polskimi, a ukraińskimi i białoruskimi operatorami.

Także organizacje społeczne zainteresowane rozwiązaniem problemu wysokich opłat za połączenia z Ukrainą i Białorusią prowadzą liczne kampanie informacyjne. Nagłaśniany jest przy tym ogólny problem zbyt wysokich kosztów rozmów zagranicznych poza UE. Postulują o rozwiązanie tego problemu. 

Jak wiadomo Ukraina i Białoruś to nasi najbliżsi sąsiedzi. Niezaprzeczalna jest więc potrzeba integracji tych państw z naszym krajem i resztą Europy. Sytuacja kiedy za dziesięciominutową rozmowę telefoniczną trzeba zapłacić 20-30 złotych nie sprzyja pogłębianiu wspólnych kontaktów sąsiedzkich.

 

Pytania:

1)    Czy ministerstwo planuje wprowadzić rozwiązania prawne w zakresie przejrzystego informowania o cenach rozmów zagranicznych z krajami spoza Unii Europejskiej w tym z Ukrainą i Białorusią?

2)    Jakie czynniki sfery prawno-administracyjnej wpływają na wysoki poziom stawki rozliczeń międzyoperatorskich?

3)    Czy ministerstwo planuje podjęcie negocjacji między rządem RP, a rządem Ukrainy i Republiki Białorusi w sprawie obniżenia stawek interkonektu?

 

Poseł  na Sejm RP

Tadeusz Arkit

Klub Parlamentarny PO

 

Pismo do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej »

Pismo do Prezesa UOKiK »