22 stycznia 2025

Kampania edukacyjna Terytorialsów dla najmłodszych

Jak przygotować rodzinę na pobieranie wymazów, czym jest epidemia i jak wygląda procedura pobierania wymazów? Ruszyła kampania edukacyjna Terytorialsów skierowana do najmłodszych.

Reklamy

 

W związku ze stale rosnącą liczbą wymazów wykonywanych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, dowództwo WOT przygotowało specjalną akcję edukacyjno-informacyjną. Jej celem jest przybliżenie procesu pobierania wymazów oraz zmniejszenie stresu związanego z badaniem, szczególnie wśród najmłodszych.

Jak wygląda procedura związana z pobieraniem wymazu? – Wcześniej dzwonimy do badanego i umawiamy nasz przyjazd. Cała procedura trwa naprawdę chwilę. Wymazy zawsze pobieramy na progu domu. Ważne jest, aby przed badaniem nie jeść i nie myć zębów, konieczne jest także założenie maseczki. Badany powinien mieć także przygotowane dokumenty. – wyjaśnia plut. Łukasz Brodacz ratownik medyczny z mobilnego zespołu wymazowego 2 LBOT – Jeśli osoba źle się czuje to powinna nam to od razu zgłosić. Wyniki badania przekazuje stacja sanitarno-epidemiologiczna. – dodaje plut. Brodacz.

Reklamy

Pandemia to trudny czas dla dzieci, które narażone są na odczuwanie negatywnych skutków sytuacji, w jakiej się znalazły. Do ich domów przyjeżdżają zespoły wymazowe i pobierają próbki od rodziców lub od nich samych, co wiąże się ze stresem. W tym celu WOT stworzyło film edukacyjny dla dzieci, wyjaśniający, kim jest postać, która pobiera wymazy, co robi i dlaczego mogą traktować ją, jako super-bohatera walczącego z wirusami.

– Jeśli w domu są dzieci, albo wymazy są pobierane od dzieci, to bardzo ważne jest, aby wcześniej rodzice odpowiednio przygotowali swoje pociechy i opowiedzieli, co się będzie działo. Samo pobieranie próbek zawsze odbywa się w obecności rodziców. Zachęcamy, aby rodzice zapoznali się z naszymi materiałami edukacyjnymi i pokazali je dzieciom przed wizytą medyków. W tej sposób pomożemy dzieciom oswoić się z niecodzienną wizytą i uchronić je przed niepotrzebnym stresem – mówi st. szer. Iwona Borsuk z zespołu wymazowego z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa.

Reklamy

Z inicjatywy Terytorialsów powstały również kolorowanki oraz opowiadanie pt. „Moje serce ochroni Mamę i Tatę”. Jego treść odnosi się do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Całość została napisana językiem zrozumiałym dla najmłodszych i zilustrowana przez dzieci rodzin i przyjaciół Terytorialsów oraz personelu medycznego. Opowiadanie zostało wydane również w wersji papierowej. Materiały będą dystrybuowane przez zespoły wymazowe oraz media społecznościowe, aby dotarły do jak największej liczby rodziców i małych odbiorców.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali już blisko 4 500 wymazów na obecność koronawirusa. Obecnie w lubelskiej brygadzie działa pięć mobilnych zespołów wymazowych, które w ramach Zespołów Interwencji Kryzysowej wykonują wymazy w DPS-ach. Dodatkowo wymazy wykonywane są w domach osób przebywających na kwarantannie. Żołnierze pobierający wymazy posiadają kompetencje, co najmniej ratownika medycznego oraz ukończone specjalistyczne szkolenie w tym zakresie. Ponadto, żołnierze ci wyposażeni są w środki ochrony osobistej tj. kombinezony, rękawice, gogle, maski oraz przyłbice.

 

info, grafika: 2LBOT