22 grudnia 2024

Kampania informacyjna o gazie łupkowym zaakceptowana

Parlament Europejski przyjął projekt pilotażowy na przeprowadzenie kampanii informacyjnej o gazie łupkowym. Inicjatorką projektu jest prof. Lena Kolarska-Bobińska. Projekt już na wstępnym etapie uzyskał poparcie eurodeputowanych z różnych frakcji politycznych, w tym eurodeputowanego PO Jana Kozłowskiego, reprezentującego Pomorze. Dzisiaj został przyjęty przez cały Parlament.

Reklamy

Kwota 200 tys. euro, przyjęta w ramach budżetu na 2012 rok, zostanie przeznaczona na debatę publiczną na płaszczyźnie lokalnej i krajowej. Komisja Europejska zorganizuje przetarg na informowanie o gazie łupkowym przede wszystkim w regionach w regionach, w których znajdują się złoża gazu.

Reklamy

– W europejskiej debacie o gazie łupkowym dużo częściej mówi się o ewentualnych, nieudokumentowanych jeszcze w Europie, zagrożeniach środowiskowych, niż o korzyściach, takich jak zmniejszenie uzależnienia Europy od zewnętrznych źródeł energii czy bezpieczeństwo energetyczne – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Doświadczenia polskiej transformacji pokazują, że brak informacji rodzi obawy, które z czasem narastają i mogą wybuchnąć, a przeciwnicy gazu łupkowego mogą je podsycać i łatwo wykorzystać. Brak informacji rodzi lęki, często w mniejszych miejscowościach, które mają trudniejszy dostęp do informacji – dodaje Kolarska-Bobińska.

Reklamy

Dlatego prof. Lena Kolarska-Bobińska już w listopadzie zorganizuje serię spotkań na temat gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. 5 listopada odbędą się pierwsze spotkania w czasie, których eksperci i przedstawiciele firm wydobywczych odpowiedzą na wątpliwości mieszkańców tych gmin, w których prowadzone będzie wydobycie, m.in. w Grabowcu i Frampolu.

Po zatwierdzeniu wniosku przez Radę Unii Europejskiej, roczny program będzie realizowany w 2012 roku. Komisja Europejska rozpisze przetarg na realizację tego projektu. – Dobrze żeby w przetargu na realizację kampanii wystartowały także firmy i organizacje z Polski. W końcu to przede wszystkim nas dotyczy ta dyskusja. Potrzebujemy spokojnych debat, nie rozgorzałych emocjonalnych sporów – dodaje prof. Kolarska-Bobińska.

* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 264 posłów z 26 państw członkowskich UE.

***

Info:
Biuro Poselskie
prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej