Kilogramy dobra. Pracownicy ZUS dla „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, „Szlachetnej Paczki”, lubelskiego hospicjum…

Ponad pół tony żywności, przyborów szkolnych, ubrań i zabawek zebrali pracownicy lubelskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla dzieci z ubogich rodzin. Dziś dary pojechały do magazynu akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

Reklamy

 

Pracownicy Oddziału ZUS w Lublinie organizują sztab akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” co roku, od 14 lat. – To już nasza mała tradycja. Myślę, że każdemu sprawia przyjemność pomaganie innym. Tu mamy do czynienia z zorganizowaną formą wsparcia, dzięki której każdy w mniejszym lub większym stopniu może się przysłużyć słusznej sprawie – mówi Agnieszka Poniewozik z lubelskiego ZUS. Wolontariusze PDPZ działają też w innych placówkach Zakładu w regionie. W głównym magazynie akcji z darów powstaną paczki, które jeszcze przed świętami trafią do rodzin wielodzietnych, będących w trudnej sytuacji materialnej, podopiecznych domów dziecka, schronisk, świetlic środowiskowych, ośrodków szkolno-wychowawczych i domów opieki społecznej.

„Zusowcy” wzięli też udział w akcji „Szlachetna Paczka”. – W naszym inspektoracie już po raz piąty przygotowaliśmy szlachetną paczkę dla potrzebującej rodziny – informuje Małgorzata Cios z hrubieszowskiego ZUS, która obecnie jest liderem akcji w swoim rejonie. Odwiedza rodziny, które mają otrzymać wsparcie i nadzoruje pracę innych wolontariuszy. – W tym roku udało się odwiedzić 150 rodzin z Hrubieszowa i okolic, z czego opieką objęliśmy prawie osiemdziesiąt z nich – dodaje.

Pracownicy ZUS w Tomaszowie Lubelskim przygotowali w tym roku m.in. mikołajkowe „Paczki Marzeń” dla dzieci z ubogich rodzin, wskazanych przez Polski Czerwony Krzyż. Natomiast w chełmskim inspektoracie pracownicy zorganizowali przedświąteczną zbiórkę dla dzieci z Domu Dziecka w Chełmskim Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie.

Wolontariat i działania charytatywne w zakładach pracy mają tę zaletę, że pracownicy mogą angażować się w nie przez cały rok, a nie tylko w sezonie świątecznym. Dlatego pracownicy ZUS w Lublinie rozpoczęli też zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w ramach „Zakręconej Akcji”. Pierwsze zebrane kilogramy już pojechały do hospicjum. – Nakrętki przekazujemy do firmy recyklingowej. Pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczamy na spełnianie marzeń chorych dzieci z hospicjum, zakup prezentów świątecznych, prezentów na Dzień Dziecka, wakacyjne wyjazdy dla rodzin naszych podopiecznych, organizowanie spotkań dla rodzin w żałobie – wyjaśnia Barbara Bosy z hospicjum. Pojemniki na plastikowe nakrętki pojawią się niedługo również w miejscach dostępnych dla klientów – przy wejściach do budynków ZUS przy ul. Zana w Lublinie. W ten sposób każdy chętny, odwiedzający instytucję, będzie mógł wziął udział w zbiórce.

 

źródło i fot. ZUS