„Koko Euro Spoko” zabrzmi w Brukseli

Już w przyszłym tygodniu lubelski zespół Jarzębina wykona w Brukseli polski hymn na Euro 2012. Zespół przyjedzie do Parlamentu Europejski w dniach 29-31 maja na zaproszenie europoseł Leny Kolarskiej-Bobińskiej (PO). Zwiedzi Parlament Europejski, Brukselę oraz wystąpi w czasie Europejskiego Turnieju Piłkarskiego.

Reklamy

W rozgrywkach piłkarskich, które obędą się 30 maja przed Parlamentem Europejskim, zmierzą się reprezentacje 27 krajów członkowskich. Drużyny składać się będą z europosłów, pracowników Komisji Europejskiej, a także gwiazd futbolu.

– Występy zespołu Jarzębina będą doskonałą promocją Euro 2012, Polski, ale również Lubelszczyzny – regionu, z którego pochodzą panie – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Reklamy

– W Europie obchodzimy obecnie Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Wszystkim wydaje się, że osoby po pięćdziesiątce są już mało aktywne. Tymczasem grupa kobiet z Kocudzy udowodniła, że może być zupełnie inaczej – mogą mieć pomysły, talent, energię i chęć współpracy. Ich dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy trafiły do wyobraźni nie tylko osób ze starszego pokolenia, ale również młodych kibiców – dodaje prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zespół Jarzębina przyjedzie do Brukseli w ramach programu wizyt studyjnych – wyjazdów sponsorowanych przez Parlament Europejski. Każdy z europosłów może rocznie zaprosić do udziału 110 osób.

– Rok temu gościłam w Parlamencie Europejskim między innymi przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Lubelszczyzny. W tym roku naszej pracy przyjrzeli się z bliska studenci z kół naukowych uczelni lubelskich. Teraz – oprócz członkiń zespołu Jarzębina – do Brukseli przyjadą również lubelscy seniorzy, uczestnicy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Dzięki tym wyjazdom mają okazję uczestniczyć w posiedzeniach komisji, w których pracujemy i obserwować głosowania w czasie sesji plenarnych. Przybliża to pracę, tak często odległych zwykłym obywatelom, europejskich instytucji – mówi Kolarska-Bobińska.

– Zespół Jarzębina spodoba się, bo wniesie do sztywnej, poprawnej atmosfery unijnych instytucji radość, energię i skoczną muzykę ludową – dodaje.

Biuro Poselskie

prof. Leny KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ