23 grudnia 2024

Kraj: TV Trwam otrzymała miejsce na MUX1

Krajowa Rada Radiofonii Telewizji na posiedzeniu 5 lipca 2013 r. podjęła uchwałę o przyznaniu TV Trwam koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu pierwszego (MUX-1) – napisano w komunikacie KRRiT. Rozpoczęcie rozpowszechniania programu nastąpi po uzyskaniu rezerwacji częstotliwości wydanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rezerwacja częstotliwości zacznie obowiązywać nie wcześniej niż z datą wygaśnięcia rezerwacji wydanej TVP S.A., a nie później niż 28 kwietnia 2014 roku. Ta jednak zapowiada, że chce dłużej pozostać na multipleksie.

Reklamy

Jan Dworak, przewodniczący KRRiT stwierdził, że o ile w pierwszym konkursie fundacja nie pokonała bariery jaką były wymogi formalne – to była niewłaściwa oferta ekonomiczna. Fundacja -według niego- nie gwarantowała tej inwestycji. Teraz ta oferta znacząco różniła się na korzyść.

Dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk podkreśla, że poprzedni wniosek dawał 100 proc. gwarancji tego, że fundacja jest w stanie udźwignąć tę inwestycje. Potwierdziły to niezależne ekspertyzy, które zostały przedstawione w II konkursie.
– Przewodniczący Jan Dworak i KRRiT musiałaby nie tylko dyskutować z Fundacją Lux Veritatis o tym czy posiada wiarygodność finansową czy nie, ale musiałaby wykazać, że niezależne firmy, eksperci na tym rynku, które są bardzo wiarygodne pomyliły się. KR musiałaby dyskutować nie tylko z nami, ale i z tymi firmami. Tym różni się nasz wniosek od poprzedniego. Taka jest moja ocena. Najważniejsze jest to, że otrzymaliśmy koncesje – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Reklamy

Poseł Andrzej Jaworski z komitetu SOS Obrony dla TV Trwam nie ukrywa swojej radości z pozytywnej wiadomości. Jednak, to że koncesja została przyznana nie znaczy, że w najbliższym czasie TV Trwam będzie na multipleksie cyfrowym.

Tych miejsc obecnie nie ma. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma zwolnić miejsce na MUX1 nie później niż 27 kwietnia 2014 r. Jednak warto przypomnieć, że prezes TVP Juliusz Braun poinformował, iż nadawca chce pozostać na tym multipleksie dłużej.
– W drugim rozdaniu obowiązują wyższe kwoty. Sytuacja jest taka, że miejsce przydzielone będzie w niższych kanałach i z bardzo dużym opóźnieniem, co na pewno jest dyskomfortem. Poza tym, to też nie jest tak, że Krajowa Rada przyznała koncesję; to miliony Polaków wywalczyło koncesję. Tak do tego należy podejść – dodaje poseł Andrzej Jaworski. 

Reklamy

TV Trwam rozpocznie nadawanie na multipleksie pierwszym 27 kwietnia 2014 r. Rozstrzygnięty konkurs jest ostatnim na nadawanie bezpłatne i ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Widzowie TV Trwam na naziemne nadawanie cyfrowe przez tą stację będą musieli jednak poczekać, gdyż zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma zwolnić miejsce na MUX-1 nie później niż 27 kwietnia 2014 r.

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prezes TVP Juliusz Braun poinformował, iż nadawca chce pozostać na tym multipleksie dłużej.
– Uważamy, że TVP nie powinna tych miejsc zwolnić. Naszym zdaniem przyszły kształt rynku i stopień poniesionych inwestycji wskazuje, że telewizja publiczna powinna zostać na MUX-1 z dwoma kanałami – Jedynką i Dwójką. Nie byłoby dobrze, gdyby pierwszy MUX, technologicznie najlepszy, został w całości przeznaczony dla małych nadawców komercyjnych. Uważamy też, że powinno być to rozpatrywane razem z kwestią zagospodarowania kolejnych multipleksów – powiedział Juliusz Braun PAP w czerwcu 2012 roku.

Nieprzyznanie miejsca na cyfrowym multipleksie wywołało ogromne oburzenie i sprzeciw wobec dyskryminującej katolicką telewizję decyzji KRRiT.

Ponad 2,5 miliona Polaków podpisało się pod protestem skierowanym do Krajowej Rady. Ulicami 175 miast w Polsce i poza jej granicami przeszły marsze w obronie Telewizji Trwam oraz wolności i pluralizmu mediów w Polsce. Marsz odbył się również w Hrubieszowie 28 kwietnia br.

W obronie tej katolickiej stacji władze samorządowe przyjmowały specjalne uchwały, w których krytykowali poprzednią decyzję KRRiT. Sprawa dyskryminacji Telewizji Trwam była poruszana również na arenie międzynarodowej, m.in. w Parlamencie Europejskim, na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (ZP OBWE). Skandal z odmawianiem Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym figuruje w raporcie Departamentu Stanu USA jako przykład łamania praw człowieka w Polsce.

O zaprzestanie dyskryminacji katolickich mediów oraz milionów Polaków upominali się księża biskupi, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji społecznych. Podczas senackich i sejmowych komisji wielokrotnie powracała sprawa cyfryzacji oraz konkursów prowadzonych przez Krajową Radę. W trakcie obrad parlamentarzyści chcieli m.in. dowiedzieć się, jakie są kryteria drugiego konkursu. Niestety, przewodniczący KRRiT Jan Dworak oraz członkowie tego konstytucyjnego organu ich nie ujawnili.

Dotychczas Krajowa Rada twierdziła, że Fundacja Lux Veritatis, która jest nadawcą Telewizji Trwam, nie jest w stanie zapewnić ciągłości finansowej na opłaty koncesyjne. Jednakże KRRiT nie wzięła wtedy pod uwagę, iż Fundacja Lux Veritatis otrzymała za lata 2011-2012 Certyfikat Wiarygodności Biznesowej (CWB).


źróło: radiomaryja.pl