22 stycznia 2025

Kulturalne lato na Zamojszczyźnie

W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, wiele osób zaczęło już planować wyjazdy. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na pobyt za granicą lub w znanym polskim kurorcie. Tymczasem w Polsce jest jeszcze wiele nieodkrytych miejsc, w których można przeżyć coś ciekawego, nawet w regionie, w którym mieszkamy.

Reklamy

br />Tak jest na przykład w województwie lubelskim, w którym działa, powstała w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa” grupa partnerska „Zamość i Roztocze”. Przygotowuje ona ofertę turystyczną dla osób interesujących się kulturą już na najbliższy sezon wakacyjny.

Produkt turystyczny „Zamość, Roztocze i Ty…” jest nową propozycją, łączącą istniejące dotychczas oferty z nowymi pomysłami na promocję. W jego ramach powstaje „Zamość Miasto Idealne”- propozycja zbudowana w oparciu o atrakcje turystyczne miasta. Turysta ma możliwość poznawania uroków grodu, jego piękna i historii w towarzystwie przewodników ubranych w stroje regionalne i historyczne, opowiadających w pasjonujący sposób o zwiedzanych obiektach. Oferta adresowana jest również dla grup turystów niepełnosprawnych, gdyż Zamość posiada obiekty przystosowane do zwiedzanie przez osoby z niepełnosprawnością ruchową a także przewodników posiadających uprawnienia do oprowadzania grup osób słabo słyszących i niesłyszących oraz niewidomych i niedowidzących. Wzbogaceniem oferty jest mnogość imprez kulturalnych organizowanych w mieście i okolicach. Właśnie rozpoczęło się XXXII Zamojskie Lato Teatralne, które potrwa do 1 lipca. W lipcu, odbędą się również m.in. VIII Letni Festiwal Filmowy – Zamość 2007 i VI Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Eurofolk”. Natomiast w sierpniu członkowie grupy partnerskiej zapraszają na Jazz Festiwal New Cooperation 2007 i IX Biesiadę Hetmańską. Szczegółowy kalendarz wszystkich imprez znajduje się na stronie internetowej www.roztocze.org.
„Różnorodność Pogranicza” jest kolejnym pakietem w ramach produktu „Zamość, Roztocze i Ty…”, ukazującym unikatowe piękno przyrody oraz wielokulturowość przygranicznych obszarów. Członkowie grupy partnerskiej proponują także turystom interaktywne warsztaty artystyczne. Wzbogaceniem oferty są również regularnie organizowane wycieczki „Na szlaku UNESCO, Zamość-Lwów ”.

Reklamy

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu turystów, członkowie grup partnerskich, również grupy „Zamość i Roztocze” doskonalą swoje umiejętności w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.

Do tego, by świadczyć usługi na odpowiednim poziomie, właściwie zorganizować pobyt dla turystów potrzebni są dobrze przeszkoleni pracownicy. Stąd też możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, takich jak m.in.: opiekun dzieci, animator turystyki dzieci i młodzieży, pilot – rezydent, pierwsza pomoc czy obsługa ruchu turystycznego.

Reklamy

Szkolenia to nie jedyne wsparcie ze strony projektu, na jakie mogą liczyć grupy partnerskie. Jest nim również doradztwo. Konsultacje – grupowe i indywidualne – są ściśle powiązane z tematami szkoleń i prowadzone są od momentu ich rozpoczęcia. Grupy partnerskie mogą również wziąć udział w Pakiecie Promocji Produktu i skorzystać z dofinansowania do wydania folderu, stworzenia strony internetowej i innych materiałów promocyjnych. Grupa partnerska „Zamość i Roztocze” skorzystała z tej możliwości i dzięki dofinansowaniu w ramach Pakietu „Katalog ofert turystycznych” zawierający oferty członków grupy partnerskiej. Dla grup partnerskich przeznaczony jest także konkurs, w którym główną nagrodą jest sfinansowanie stoiska dla grupy na targach Tour Salon w Poznaniu
***
Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” objęty jest patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Partnerami projektu w województwie lubelskim są: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Nałęczowska”, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”, Związek Transgraniczny Euroregion Bug, Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”.
***
Ogólnopolskimi patronami projektu „Turystyka – wspólna sprawa” są: Polska Organizacja Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.

Więcej na

www.tws.org.pl >>