KWP: Bohaterowie czasów pokoju odznaczeni Krzyżami Zasługi za Dzielność

22 policjantów i strażak, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach i wypadkach, otrzymało z rąk szefa MSW Krzyże Zasługi za Dzielność. – Jesteście solą tej formacji – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz, zwracając się do zebranych na sali funkcjonariuszy.

Reklamy

Kim jest człowiek munduru? To osoba, która czuje, że ma wobec społeczeństwa zobowiązania wykraczające poza zwykłe ludzkie odruchy, poza zwykły ludzki instynkt samozachowawczy – tak mówił Minister Spraw Wewnętrznych podczas uroczystości odznaczenia Krzyżami Zasługi za Dzielność. Jego słowa znajdują potwierdzenie w życiowych wyborach i zachowaniach policjantów oraz strażaków. W uroczystości, która odbyła się w miniony piątek wzięli również udział zastępcy komendantów głównych: Policji – nadinspektor Mirosław Schossler i Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier Piotr Kwiatkowski.
 
„Krzyże Zasługi za Dzielność” to odznaczenia przyznawane za działania podjęte w wyjątkowo trudnych warunkach z narażeniem własnego życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.
 
Podczas uroczystości te właśnie odznaczenia wręczone zostały 22 policjantom i strażakowi. Funkcjonariuszom, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach i wypadkach. Wśród wyróżnionych znaleźli się także trzej policjanci naszego garnizonu. 
 
Mł.asp. Jacek Ziembicki i asp. Jacek Jonczak z Posterunku Policji w Tarnogrodzie wyłowili ze stawu tonącego chłopca. Do zdarzenia doszło 30 maja ubiegłego roku w miejscowości Króle. Patrolujący rejon tarnogrodzcy policjanci usłyszeli plusk dochodzący ze stawu. Wzbudziło to czujność i zainteresowanie mundurowych. Gdy podeszli bliżej, zauważyli znikającą co jakiś czas i wyłaniającą się z wody rękę. Tonący człowiek nawet się nie wynurzał, a ręka po chwili zniknęła pod wodą. Bez chwili wahania obaj wskoczyli do wody spiesząc z pomocą tonącemu. Wyciągnęli go na brzeg, był to młody mężczyzna, który nie dawał już oznak życia. Dla policjantów, a w szczególności dla chłopca, liczyła się każda sekunda. Natychmiast podjęli reanimację, szczęśliwie przywracając czynności życiowe 16-latkowi. Wezwana karetka pogotowia zabrała chłopca do szpitala.
 
Sierż. Grzegorz Zyska z KPP w Kraśniku uratował z pożaru mężczyznę. Do darzenia doszło 19.05.2013r w jednym z mieszkań przy ul. Klonowej. Policjanci jako pierwsi pojawili się na miejscu zdarzenia. Na balkonie jednego z mieszkań na parterze budynku zauważyli mężczyznę na wózku inwalidzkim. Funkcjonariusze nie bacząc na płomienie wydostali mężczyznę. 62-latek w stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala w Łęcznej.
 
Chcę Wam serdecznie podziękować w imieniu państwa, które ma ograniczone możliwości wyrażenia wdzięczności. Medal, wstążka, publiczne odznaczenie, uścisk dłoni – to bardzo niewiele. To symbol, rytuał, ale za nim stoi wdzięczność, która jest o wiele ważniejsza od tych medali. Jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.
 
 
 
źródło i fot. KWP Lublin (KGP/R.L.R)