17 listopada 2024

Lubelscy Terytorialsi na poligonie

Lubelscy Terytorialsi zakończyli letnią edycję szkolenia zintegrowanego. W dniach 4-31 lipca br., w dwóch turach, intensywne szkolenia przeszło ponad 750 żołnierzy OT. Doskonalili zdolności bojowe, ćwiczyli współdziałanie z Wojskami Operacyjnymi, rozwijali nowe kompetencje w ramach reagowania kryzysowego oraz uczyli się współdziałania z innymi służbami ratowniczymi.

Reklamy

Tegoroczna, letnia edycja szkolenia zintegrowanego obfitowała w dynamiczne ćwiczenia na poligonie Nowa Dęba na Podkarpaciu oraz zajęcia w oparciu o bazę szkoleniową w stałych rejonach odpowiedzialności batalionów. Jednym z głównych założeń szkolenia było podtrzymanie zdolności bojowych żołnierzy OT i doskonalenie umiejętności w ramach pełnionych przez nich funkcji w pododdziałach oraz wyrównywanie poziomu wyszkolenia.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalili umiejętności planowania, rozpoznania, topografii, obserwacji w terenie leśnym, prowadzenia działań nieregularnych, podnosili także swoje umiejętności strzeleckie. Odbyli ćwiczenia z pokonywania przeszkody wodnej, taktyki w terenie zurbanizowanym, organizowania patroli w terenie miejskim.

Reklamy

Okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności bojowych były ćwiczenia z pododdziałami 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Terytorialsi z 25 batalionu lekkiej Piechoty zabezpieczali desant spadochronowy realizowany przez zwiadowców. Wspólnie prowadzono zadania rozpoznawcze i strzelania bojowe. Terytorialsi zapoznali się również ze sprzętem zwiadowców oraz zasadami i sposobami przerzutu wojsk drogą powietrzną.

Szczególny nacisk na tegorocznym szkoleniu zintegrowanym położony był również na ćwiczenia z reagowania kryzysowego i współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi. W tym celu przeprowadzono kilka wspólnych szkoleń.

Reklamy

Terytorialsi pod okiem strażaków mieli okazję ćwiczyć udzielanie pomocy przedmedycznej i ewakuację osób z pojazdu przygniecionego drzewem. W innym ćwiczeniu, na zbiorniku wodnym w Nieliszu, wspólnie z ratownikami WOPR ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach na wodzie, prowadzenie poszukiwań, wydobywanie z wody osób oraz udzielanie pierwszej pomocy. Ciekawe szkolenie odbyło się również na Sitańcu, gdzie wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym z powiatu zamojskiego, ćwiczono współdziałanie na wypadek wystąpienia masowego zdarzenia w komunikacji drogowej.

Kolejne szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów zaplanowane jest pod koniec września tego roku.


info i fot. 2LBOT