28 kwietnia 2024

Lubelscy terytorialsi oddają krew [ZDJĘCIA]

Już ponad 50 litrów krwi od lubelskich terytorialsów zasiliło w tym roku banki krwi w naszym regionie. Krwiodawcy z 2 Lubelskiej Brygady OT chętnie dzielą się tym cennym darem i planują kolejne akcje.

Honorowi Dawcy Krwi z pododdziałów 2 LBOT z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Kraśnika oraz Zamościa pierwsze w tym roku donacje krwi mają już za sobą. Bilans tych zbiórek to 53 litry krwi na rzecz osób chorych i potrzebujących w województwie lubelskim. Ostatnia akcja HDK, walentynkowa odbyła się 13 lutego br. w koszarach na Majdanku w Lublinie – tylko tego jednego dnia stawiło się 40 krwiodawców z 2 LBOT gotowych podzielić się swoją krwią. Teraz żołnierze 2 LBOT przygotowują się do kolejnych zbiórek w ramach ogólnopolskiej akcji HDK „Spokrewnieni Służbą”, która ruszy już 1 marca br.

Obecnie w szeregach 2 Lubelskiej Brygadzie OT zarejestrowanych jest ok. 300 honorowych dawców krwi, którzy regularnymi donatorami. To osoby, które w ten sposób zupełnie bezinteresownie, na co dzień ratują życie i zdrowie osób chorych lub ofiar wypadków komunikacyjnych. Dzięki ich zaangażowaniu hasło – Terytorialsi pomaganie mają we krwi, nabiera realnego charakteru. Zaangażowanie to jest widoczne i doceniane podczas różnych wydarzeń jak, np. Dni Honorowego Krwiodawstwa, kiedy to krwiodawcy – żołnierze 2 LBOT są wyróżniani i odznaczani.

­

Jednym z najbardziej zasłużonych w promowanie idei honorowego krwiodawstwa w środowisku lubelskich terytorialsów jest starszy szeregowy Robert Bukowczan – żołnierz OT z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty, a także wolontariusz w Grupie Pomocy Humanitarnej przy PCK. Za swoją działalność niedawno otrzymał „Kryształowe Serce” – najwyższe odznaczenie przyznawane za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK. St. szer. Bukowczan systematycznie dzieli się krwią już od 37 lat i w sumie oddał 96 litrów tego cennego daru.

– Krwiodawstwem zaraził mnie mój tata. Dla mnie to coś więcej niż tylko powinność wobec osób potrzebujących krwi, to chyba rodzaj pasji. Krwi nie można wyprodukować, nie można jej też niczym zastąpić. Oddawanie krwi to zupełnie bezinteresowny, anonimowy dar serca dla kogoś, kto bardzo jej potrzebuje. A potrzeby są ogromne. Dawcy to praktycznie nic nie kosztuje, nie boli, a tak często można komuś uratować życie lub zdrowie – mówi st. szer. Robert Bukowczan.

W rankingu ilości oddanej krwi i jej składników za 2022 rok, 2 Lubelska Brygada OT z wynikiem ponad 512 litrów uplasowała się na 2 miejscu wśród wszystkich brygad OT. Zbiórki krwi na rzecz społeczności lokalnych są wpisane w misję i zadania żołnierzy WOT. Istotnym aspektem prowadzonych akcji HDK jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do tzw. alarmowego oddawania krwi.



info i fot. 2LBOT


Zobacz też:

Polscy księża mistrzami Europy w futsalu! Wśród nich jest pięciu duchownych z naszej diecezji

Polscy księża mistrzami Europy w futsalu! Wśród nich jest pięciu duchownych z naszej diecezji


Zerknij na Instagram →