22 stycznia 2025

Lubelscy Terytorialsi wyruszyli na poligon

W poniedziałek, 30 lipca 2018r. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli ćwiczenia zintegrowane na poligonie w Nowej Dębie. W sumie w dwóch,
dwutygodniowych turach szkolenie przejdzie około 700 żołnierzy OT z naszego regionu.

Reklamy

 

30 lipca br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” wyruszyli na zintegrowane szkolenie poligonowe do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie (woj. podkarpackie). Żołnierze będą szkolić się w dwóch, dwutygodniowych turach w terminach: 30.07.2018-12.08.2018 i 18.08.2018-31.08.2018. Jako pierwsi na poligon wyruszyli żołnierze z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina, 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma i 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa. W drugiej turze pojadą żołnierze z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina i 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej. W sumie szkolenie poligonowe przejdzie około 700 żołnierzy OT z naszego województwa.

Dla batalionu zamojskiego to wyjątkowo gorący okres. Na poligon wyruszyło ponad 70 żołnierzy, a 130 nowych ochotników, 28 lipca br., rozpoczęło szkolenie podstawowe.

Reklamy

To już drugie szkolenie poligonowe realizowane w lubelskiej brygadzie. Na przełomie stycznia i lutego br. żołnierze ćwiczyli w Wędrzynie (woj. lubuskie). Tym razem wybór padł na poligon w Nowej Dębie. – To sprzyjający teren i obiekty, które pozwalają na jednoczesne ćwiczenie pododdziałów w tym samym czasie na różnych kierunkach. Nie bez znaczenia jest fakt, że ukształtowanie terenu w Nowej Dębie jest podobne do tego na Lubelszczyźnie. Mamy tu obszary pagórkowate, lasy, cieki wodne i tereny piaszczyste. Ponadto poligon położony jest blisko, a to oszczędność czasu i środków finansowych związana z przemieszczaniem się wojska. – ocenia dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz.

Na zajęciach, trwających po kilkanaście godzin dziennie, żołnierze będą doskonalić umiejętności nabyte w pierwszym roku, podczas szkoleń indywidualnych, m.in. z taktyki, topografii, łączności, strzelectwa oraz ratownictwa pola walki. Będą szkolić się w określonych sytuacjach taktycznych, jak pokonywanie terenu różnymi sposobami i prowadzenie działań nieregularnych z wykorzystaniem specyficznych uwarunkowań terenu. Szczególny nacisk będzie położony na naukę bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Przez cały czas trwania poligonu, żołnierze nie będą rozstawać się z bronią, aby nabyć żołnierskich nawyków związanych z jej obsługą i użytkowaniem.

Reklamy

Istotnym elementem szkolenia poligonowego jest zgranie ze sobą żołnierzy tak, aby
w przyszłości potrafili skutecznie współdziałać w warunkach bojowych lub sytuacjach kryzysowych. Wspólne przebywanie i dzielenie trudów dwutygodniowego poligonu pozwala osiągnąć te cele.

Szkolenia poligonowe, obok podstawowych, wyrównawczych i rotacyjnych, są jedną
z form podnoszenia umiejętności indywidualnych i zespołowych żołnierzy OT. Obowiązkiem każdego żołnierza jest uczestniczyć raz w roku w takim szkoleniu.

 

***


2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2600 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

 

źródło i fot.: 2 LBOT