22 stycznia 2025

Lubelskie: 14 tys. osób na umowach o dzieło

Prawie 14 tys. mieszkańców województwa lubelskiego pracowało w ubiegłym roku na umowach o dzieło. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował pierwszy rok działania rejestru tych umów.

Reklamy

Umowy o dzieło trzeba zgłaszać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od początku ubiegłego roku. – Dzięki zbieraniu tego rodzaju danych wreszcie mamy wiedzę na temat zawieranych w Polsce umów o dzieło. Nasz raport to ogromna baza wiedzy przede wszystkim dla ekspertów badających polski rynek pracy. Obala pewne mity. Pokazuje, że wbrew obiegowym opiniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło – komentuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. W 2021 roku Zakład otrzymał zgłoszenia ponad 1,7 mln umów o dzieło. Najmniej zgłoszeń wpłynęło w styczniu, najwięcej w grudniu i październiku.

W skali całej Polski pracę na umowach o dzieło wykonywało ponad 337 tys. osób dla 74,4 podmiotów. Ponad połowa podmiotów oferujących umowy o dzieło to niewielkie firmy, które ubezpieczają do 9 osób. Większość umów nie przekraczała dziewięciu dni.

Reklamy

Nieco częściej dzieła realizowali mężczyźni (53%) niż kobiety (47%). Wśród mężczyzn dzieła były najpopularniejsze w grupie wiekowej 25-29 lat. A największa grupa kobiet wykonujących takie umowy miała od 30 do 39 lat. Wśród wykonawców umów o dzieło zgłoszonych w ZUS było kilka tysięcy cudzoziemców ze 125 krajów, głównie Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Umowy o dzieło w woj. lubelskim

Reklamy

W województwie lubelskim 2,9 tys. podmiotów zgłosiło w ubiegłym roku do rejestru ZUS w sumie 23,9 tys. umów o dzieło. Osób wykonujących takie umowy było w regionie 13,8 tys. 

Wśród zamawiających dzieła żadna branża szczególnie się nie wyróżnia. W tej grupie najwięcej było przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie architektury i inżynierii oraz badania i analizy techniczne (8,4%). Na drugim miejscu były podmioty administracji publicznej oraz polityki gospodarczej i społecznej (6,7%). Na miejscu trzecim na równi: edukacja (6,5%) i działalność organizacji członkowskich, czyli stowarzyszeń, związków zawodowych, organizacji religijnych, politycznych itp. (6,5%), a na czwartym – działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką (5,5%).

Nie każde dzieło ze zgłoszeniem

Obowiązek rejestrowania umów o dzieło dotyczy umów zawartych najwcześniej od 1 stycznia 2021 roku. Zgłoszenie wysyłają do ZUS podmioty, które zamawiają wykonanie dzieła – płatnicy składek lub osoby fizyczne. Umowę trzeba zarejestrować w ciągu 7 dni od jej zawarcia, na formularzu ZUS RUD. Można go przekazać przez internet i większość przedsiębiorców robi to właśnie online.

Nie każde dzieło podlega zgłoszeniu w ZUS. Rejestr nie obejmuje m.in. umów zawieranych z własnym pracodawcą lub wykonywanych przez firmę w ramach jej działalności. 

Z pełnym raportem ZUS o umowach o dzieło za 2021 rok można zapoznać się na stronie internetowej zus.pl.

­

(info, grafika: ZUS Lublin / Małgorzata Korba, fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Kwalifikacje wojskowe – dołącz do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej (ZDJĘCIA)

Kwalifikacje wojskowe – dołącz do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Twitterze