22 listopada 2024

Lubelszczyzna silnym głosem na Kongresie Kobiet

Zamość, Biłgoraj, Aleksandrów, Bór, Opole Lubelskie, Markuszów, Świdnik oraz Lublin to tylko przykłady miejscowości z Lubelszczyzny reprezentowanych na IV Kongresie Kobiet, który odbył się w dniach 14-15 września br. w PKiN w Warszawie. Kilkaset pań, niemalże z całego województwa lubelskiego uczestniczyło w obradach Kongresu, który w tym roku spotkał się pod hasłem „Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność”.

Reklamy

„Ach Lubelskie, smakuj życie – przyjedziecie zobaczycie” tym okrzykiem grupa kobiet z Lubelszczyzny przedstawiła nasz region i powitała zgromadzone na Kongresie koleżanki. Pomarańczowe chusteczki i głośny okrzyk, nie mógł przejść niezauważony dla Kingi Rusin i Doroty Warakomskiej, które prowadziły to wydarzenie. Ale to nie był jedyny raz, kiedy Lubelszczyzna zwróciła na siebie uwagę – kolorowo i oryginalnie ubrane Panie z Aleksandrowa na Roztoczu oraz Panie z Boru w misternie zdobionych strojach regionalnych, przyciągały uwagę uczestników i mediów. Regionalnym akcentem był również występ zespołu „Jarzębina”, który rozpoczął spotkanie w Sali Kongresowej.

Głos Lubelszczyzny był również słyszalny podczas wystąpień, jak też w kuluarach, za sprawą dwóch kobiet – przedstawicielek regionu: prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet i Ministry w Gabinecie Cieni oraz Henryki Strojnowskiej, byłej wicewojewody lubelskiej, przedstawicielki Kongresu Kobiet na Lubelszczyźnie, przewodniczącej Stowarzyszenia Kongres Kobiet Lubelszczyzny.

Reklamy

Prof. Lena Kolarska-Bobińska wzięła udział w sesji głównej, otwierającej Kongres: „Skąd przychodzimy, dokąd idziemy”. W swoim wystąpieniu Poseł do Parlamentu Europejskiego poruszyła bieżące zagadnienia dotyczące m.in. parytetów dla kobiet, nad którymi pracuje właśnie Komisja Europejska oraz komisja ds. praw kobiet i równouprawnienia Parlamentu Europejskiego (FEMM). – W Parlamencie Europejskim prawdopodobnie przyjmiemy rozwiązanie kompromisowe, łagodniejsze niż postulowane 40 proc. Ale to zawsze będzie kolejny krok. My, tu w Polsce, musimy dopilnować tego, żeby reformy europejskie znalazły poparcie w naszym parlamencie – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska. Poseł do Parlamentu Europejskiego odniosła się również do rosnącego problemu przemocy wobec kobiet, szczególnie z terenów wiejskich, a także nierównego podziału obowiązków. Podczas swojego drugiego wystąpienia, w panelu dyskusyjnym: „Łupki, atom, czy zielona energia?”, prof. Lena Kolarska-Bobińska podjęła dyskusję z innymi panelistkami, jak też licznie zebranymi paniami, na temat zalet i wad różnych źródeł energii. – Pytanie o to, co jest lepsze – łupki, atom, czy zielona energia, jest bezzasadne. Powinniśmy zadbać o dywersyfikację dostaw energii, tylko dzięki temu będziemy mogli zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne – mówiła prof. Kolarska-Bobińska. Mimo, iż temat energii wydaje się męską domeną, sala była wypełniona po brzegi, a zebrane Panie, żywo i merytorycznie włączały się w dyskusję. – Po tym panelu widzimy, jak bardzo ważnym tematem dla kobiet jest energetyka. Kobiety chcą być obecne również na tym polu, chcą rozmawiać i decydować o tak ważnych dla nas wszystkich sprawach – mówiła już po panelu prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Stowarzyszenie Kongres Kobiet Lubelszczyzny wraz z jego przewodniczącą, byłą wicewojewodą lubelską, Henryką Strojnowską, które również w tym roku licznie uczestniczyło w obradach Kongresu, aktywnie zaangażowało się w nawiązanie współpracy z panelistkami, jak również innymi uczestniczkami wydarzenia. Tym samym, panie przygotowywały się już do tegorocznego Kongresu Kobiet Lubelszczyzny, który w listopadzie br. odbędzie się w Lublinie. Członkinie stowarzyszenia mają nadzieję, że tak, jak na kongresie ogólnopolskim, tak również na kongresie lubelskim nie zabraknie ważnych i bieżących tematów, dzięki którym każda z pań znajdzie coś dla siebie.

Reklamy

W IV ogólnopolskim Kongresie Kobiet wzięło kilka tysięcy kobiet, w tym kilkaset pań z Lubelszczyzny. Panie z regionu udały się do Warszawy bezpłatnymi autobusami na zaproszenie prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz p. Henryki Strojnowskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia Kongres Kobiet Lubelszczyzny, a także lubelskiej Platformy Obywatelskiej.

 

Info i foto:

Biuro Poselskie prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej