25 czerwca 2024

Papuga trafiła do zamojskiego ZOO [ZDJĘCIA]

Chronioną przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) papugę wykryli funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Ptak trafił na kwarantannę do ogrodu zoologicznego w Zamościu.

Reklamy

Podróżna wjeżdżająca do Polski przez przejście graniczne w Hrebennem zgłosiła do kontroli celno-skarbowej zwierzę towarzyszące – ptaka. Przedstawione przez kobietę dokumenty wskazywały, że jest to papuga rudosterka zielonolica. 

Zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) ten gatunek papugi objęty jest ochroną międzynarodową. Konwencja reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. 

Reklamy

Aby chronić zagrożone wyginięciem gatunki wprowadzono m.in. ograniczania w międzynarodowym handlu nimi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES możliwy jest jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Kobieta nie posiadała wymaganych dokumentów. Papuga została zabezpieczona przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Hrebennem, a następnie przewieziona do ogrodu zoologicznego w Zamościu, gdzie odbywa kwarantannę. 

Reklamy

Z kolei przeciwko podróżnej wszczęte zostało postępowanie karne. 

W związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym pamiętajmy, że chronionych gatunków roślin i zwierząt jest kilkadziesiąt tysięcy i należy zachować szczególną ostrożność przywożąc sobie pamiątkę z wakacji. Może się okazać, że zarówno ta kupiona w lokalnym sklepie lub na bazarze, czy też znaleziona na plaży lub w morzu, może nam przysporzyć wielu kłopotów. 

Handel chronionymi gatunkami, tak żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami pochodnymi, jest przestępstwem, za które grozi wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata okazu.


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD


Zobacz też:

Pijany 19-latek i sześciu pasażerów w Audi. Wszyscy trafili do szpitala [ZDJĘCIA]

Pijany 19-latek i sześciu pasażerów w Audi. Wszyscy trafili do szpitala [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →