21 maja 2024

Lublin: 38 osób zatrzymanych podczas II Marszu Równości

Podczas odbywającego się wczoraj II Marszu Równości doszło do prób zakłócenia przebiegu zgromadzenia przez uczestników nielegalnego zbiegowiska. Policjanci zatrzymali 38 osób, z czego 33 w dalszym ciągu przebywa w policyjnym areszcie.

 

Wczoraj, ulicami Lublina przeszedł II Marsz Równości. Podczas zabezpieczenia tego wydarzenia policjanci dbali o bezpieczeństwo zarówno uczestników zgromadzenia, jak i mieszkańców Lublina, nie biorących udziału w wydarzeniu.

Policjanci na bieżąco monitorowali sytuację, zatrzymując osoby które naruszały prawo. Wczoraj zatrzymanych zostało 38 osób, z czego 33 osoby w dalszym ciągu przebywają w policyjnym areszcie.

Zatrzymani odpowiadać mogą m.in. za czynny udział w zbiegowisku publicznym, publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa, czynną napaść na funkcjonariusza, czy też naruszenie nietykalności funkcjonariusza.

Dodatkowo dwie osoby, po uzyskaniu opinii biegłego, mogą liczyć się z odpowiedzialnością za posiadanie niebezpiecznego przyrządu wybuchowego.

Teraz policjanci analizować będą zgromadzony materiał dowodowy. Cały przemarsz był dokumentowany. Wszystkie nagrania z policyjnych kamer oraz materiały z monitoringu miejskiego posłużą policji do identyfikacji wszystkich pozostałych osób, które naruszyły prawo.

Podczas wczorajszego wydarzenia, żaden z uczestników marszu, jak również policjantów, nie odniósł obrażeń.

 

(źródło i fot. KWP Lublin)