22 grudnia 2024

Mircze: Młodzi badacze historii

Młodzi mieszkańcy gminy Mircze, zainteresowani historią miejscowości, z której pochodzą oraz lubiący ciekawie i aktywnie spędzać wolny czas, mogą skorzystać z nowej propozycji Gminnej Biblioteki Publicznej.

Reklamy

Placówka właśnie tworzy grupę młodych muzealników, którzy będą uczyć się od profesjonalistów, a potem wykorzystają zdobytą wiedzę przy tworzeniu wystawy promującej gminę.

– Zapraszamy przede wszystkim gimnazjalistów, ale osoby spoza tej grupy wiekowej są równie mile widziane. Zależy nam na tym, by byli to ludzie aktywni i pomysłowi, interesujący się historią, a także fotografią, grafiką, dziennikarstwem lub muzealnictwem – mówi pomysłodawca projektu Damian Otkała z mireckiej książnicy.

Reklamy

Grupa ma liczyć co najmniej 10 osób, które spotkają się z miejscowymi regionalistami i przedstawicielami zaprzyjaźnionego Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, by wybrać 10 najciekawszych miejsc w gminie, wartych pokazania i promocji, a także omówić sposób prezentacji eksponatów, znajdujących się w bibliotece. To m.in. stare narzędzia rolnicze, instrumenty czy hełmy wojskowe, a także wiele innych przedmiotów, które w większości pochodzą ze zbiorów pasjonata historii, wójta gminy Mircze Lecha Szopińskiego.

Zanim członkowie grupy zabiorą się za przygotowywanie ekspozycji pojadą na wycieczkę do Hrubieszowa, by w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, na własne oczy przekonać się jak to się robi oraz poznać pracę muzealników, archeologów i etnografów.

Reklamy

Osoby zainteresowane tą propozycją mogą się zgłaszać osobiście do biblioteki w Mirczu, telefonicznie pod numer: 84 65 190 72, za pośrednictwem poczty elektronicznej pisząc na adres: biblioteka.mircze@vp.pl lub za pośrednictwem Facebook’a.

Szczegóły tego przedsięwzięcia będą omawiane podczas spotkania organizacyjnego, które odbędzie się we wtorek 26 marca w południe mireckiej bibliotece.

Powstanie grupy młodych muzealników jest częścią większego projektu pod nazwą „Moje ja i biblioteka”, który ma promować wśród mieszkańców bogactwo ich wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz zachęcać ich do aktywnego udziału w życiu kulturalnym gminy.

 

Źródło i fot: ias24.eu