22 stycznia 2025

Mircze: Młodzież o wysiedleniach

Uczestnicząc w konkursach młodzi mieszkańcy gminy Mircze poznają historię swojej małej ojczyzny. Przygotowując prace plastyczne i literacko-publicystyczne z okazji 70-ej rocznicy wysiedleń Mircza i okolicznych miejscowości mogli się wykazać wiedzą na temat tragicznych wydarzeń z 1943 roku.

Reklamy

Uczniów starszych klas szkół podstawowych z Kryłowa, Szychowic, Wiszniowa i Mircza wykonywali rysunki lub prace malarskie. Na konkurs pod hasłem „Mieszkańcy Mircza i okolicznych wsi – losy wysiedlonych w czasie II wojny światowej”, swoje propozycje nadesłało 21 autorów z klas IV – VI.

Jurorzy najwyżej ocenili prace Anny Nagadowskiej z piątej klasy SP w Kryłowie i Emilii Tomaszewskiej z szóstej klasy SP Mircze. Drugie miejsce ex aequo przyznali Marcie Jabłońskiej z szóstej klasy SP Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szychowice i Dominice Gurgul z szóstej klasy SP Mircze. Na trzecią nagrodę, zdaniem jurorów, zasłużyła piątoklasistka z Mircza Wiktoria Janiak. 

Reklamy

Ponadto członkowie komisji przyznali osiem wyróżnień, które otrzymali: Agata Wolanin z SP Kryłów, Aleksandra Pukaluk, Wiktoria Głuch, Aleksandra Kot i Weronika Kornas z SP Mircze, a także Marek Paluch, Natalia Lewicka oraz Aleksandra Drozd z SP Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szychowice.

W drugim konkursie, literacko-publicystycznym, uczestniczyli gimnazjaliści z Mircza i Kryłowa. W tym przypadku uczestnicy przygotowywali wywiady, opowiadania, pamiętniki bądź listy, oparte na wspomnieniach wydarzeń sprzed 70 lat. 

Reklamy

Spośród 25 takich propozycji za najciekawsze jury uznało prace: Sylwii Baran z Gimnazjum w Kryłowie, a także Krystyny i Karoliny Kornas, Joanny Lizun, Oliwii Działy i Natalii Milczuk, Katarzyny Majerskiej oraz Szymona Sapiei i Anny Pokrywki z Gimnazjum w Mirczu. Ponadto wyróżnienia przyznano: Anecie Kozyrze, Dominice Lewickiej, Marcinowi Matyskowi, Karolowi Łukaszczykowi i Piotrowi Smykowi.

Propozycje plastyczne oceniali nauczyciele: Mariola Chachuła, Dorota Smoll, Halina Wiatrzyk i Dariusz Smoll, a literacko-publicystyczne Czesława Woźniak, Ewa Kot, Anna Zawadzka-Starenga oraz Halina Guzina.

Prace poświęcone wydarzeniom z 1943 roku można oglądać w Samorządowym Zespole Szkół w Mirczu. Ekspozycja, otwarta w tym tygodniu podczas uroczystych obchodów 70 rocznicy wysiedleń, jest czynna do połowy lutego.


(fot. D. Smoll)