18 czerwca 2024

Mircze: „Święto plonów” wcześniej

Chociaż w niektórych częściach Lubelszczyzny żniwa jeszcze się nie skończyły, rolnicy z gminy Mircze będą dziękować za plony już w najbliższą środę 15 sierpnia. Zgodnie z tradycją, co roku Dożynki Gminno-Parafialne są organizowane w innych miejscowościach, tym razem odbędą się w Mirczu.

Reklamy

Wójt Lech Szopiński przyznaje, że tegoroczne uroczystości odbędą się kilka tygodni wcześniej niż zwykle. – W ostatnich latach dożynki odbywały się w pod koniec sierpnia lub w pierwszych dniach września, ale nasi rolnicy już zebrali zboże, więc postanowiliśmy zorganizować uroczystość teraz – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt Szopiński. Jego zdaniem dziękować jest za co, ponieważ gminy nie nawiedziły żadne kataklizmy, rolnicy mogli w spokoju pracować, a tegoroczne zbiory można uznać za zadowalające. 

Mireckie „święto plonów” rozpocznie w południe msza święta w kościele pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Po eucharystii korowód z wieńcami dożynkowymi przejdzie na stadion „Andorii” Mircze, gdzie obędzie się dalsza część obchodów. Uczestników uroczystości poprowadzi Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna, której będą towarzyszyć członkowie Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.

Reklamy

W części artystycznej, która rozpocznie się po 14.00 zaprezentują się zespoły wokalne, muzyczne i taneczne, nie tylko z gminy Mircze. Poza koncertem orkiestry z Sitna, publiczność będzie mogła podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, a także grup „Moch-Band”, „Szychowianki”, „Arabeska” i innych artystów z Gminnego Ośrodka Kultury w Mirczu. Gwiazdą wieczoru będzie grupa „Tuhaj-Bej” z Olsztyna.

Dożynkom w Mirczu będą towarzyszyć wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, prezentacje wyrobów lokalnych twórców ludowych, a także degustacja potraw, przyrządzonych przez koła gospodyń wiejskich oraz konkurs wiedzy w ramach projektu „Wrota Lubelszczyzny”. 

Reklamy

Tegoroczne święto zakończy nocna „zabawa pod chmurką” z zespołem „Ex-Solaris”.

Do udziału w uroczystościach i wspólnej zabawy zapraszają organizatorzy: wójt Gminy Mircze, proboszcz miejscowej parafii i Gminny Ośrodek Kultury. 


Źródło: ias24.eu

Foto: UG Mircze