22 stycznia 2025

Mistrz Penderecki w Sali Kameralnej Centrum Spotkania Kultur w ramach V Kongersu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie

13 października, o godzinie 21:00 wybrane utwory Krzysztofa Pendereckiego zaprezentuje Polski Chór Kameralny, prowadzony przez Jana Łukaszewskiego. Mistrz będzie Honorowym Gościem tego wydarzenia, które odbędzie się w Sali Kameralnej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie ma charakter otwarty i udział w nim jest bezpłatny.

Reklamy

 

Koncert odbywa się w ramach V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dla uczczenia przyznania tytułu doktora honoris causa profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pedagogowi i dyrygentowi, profesorowi Akademii Muzycznej w Krakowie, twórcy wielu oper, muzyki instrumentalnej, kameralnej, chóralnej czy filmowej. Do najsłynniejszych jego dzieł zalicza się Pasję wg św. Łukasza, Polskie Requiem, Polymorphie, a także tren Ofiarom Hiroszimy.

Koncert dedykowany profesorowi Pendereckiemu, wykona Polski Chór Kameralny, prowadzony przez Jana Łukaszewskiego, 13 października o godz. 21.00, w Sali Kameralnej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Muzycy zaprezentują wybrane utwory Krzysztofa Pendereckiego a capella.

Reklamy

Repertuar chóru jest bogaty, wykonuje on utwory od małych form muzycznych a capella po te bardziej rozbudowane: oratoryjne, operowe i symfoniczne, a także muzykę współczesnych kompozytorów. Wysoka jakość brzmienia i interpretacji utworów prezentowanych przez Polski Chór Kameralny zaowocowała współpracą z polskimi orkiestrami filharmonicznymi i zagranicznymi zespołami, takimi jak: Sinfonia Varsovia, orkiestra barokowa Batzdorfer Hofkapelle z Drezna, orkiestra Academy of Ancient Music z Cambridge, czy z berlińskim zespołem muzyki dawnej Sans Souci. Chór brał udział w licznych festiwalach, występował na wielu scenach w Europie, w USA, Kanadzie czy Japonii. 

 

CENTRUM SPOTKANIA KULTUR W LUBLINIE

Reklamy

Jest największą w historii inwestycją Województwa Lubelskiego w dziedzinie kultury. Nowa instytucja kultury to blisko 30 000 mkw., najnowocześniejsza mechanika sceniczna, fasada multimedialna, Sale Kinowa, Baletowa, Operowa, Kameralna, Aleja Kultur stanowiąca trakt komunikacyjny oraz Plac Teatralny i dwupoziomowe Wiszące Ogrody na dachach obiektu.

Bryła autorstwa architekta Bolesława Stelmacha na nowo definiuje krajobraz centrum miasta, łącząc renesansowe Stare Miasto z Dzielnicą Akademicką. Centrum Spotkania Kultur działa aby spotykać człowieka z człowiekiem w otoczeniu sztuki.