19 grudnia 2024

Moda na bursztyn

Dwie próby przemytu bursztynu udaremnili w nocy z wtorku na środę (10/11.02.) funkcjonariusze Służby Celnej. Obaj przyłapani na kontrabandzie podróżni bursztynowe kamienie ukryli m.in. pod odzieżą.

Reklamy

 

Jednym z przemytników okazał się 25-letni mieszkaniec Ukrainy, który w środę (11.02.) ok. godz. 1.00 w nocy przekraczał granicę w Hrebennem samochodem ciężarowym. Mężczyzna nie chcąc zgłaszać do kontroli celnej ponad 4 kilogramów bursztynowych kamieni, ukrył je pod odzieżą wierzchnią. Celnicy udaremnili próbę przemytu, a podróżnemu postawili zarzut popełnienia wykroczenia skarbowego. 25-latek przyznał się do winy, wpłacając na poczet grożącej mu kary grzywny 1 tys. zł.

Kilka godzin wcześniej, we wtorek (10.02.) późnym wieczorem na próbie przemytu ponad 2 kilogramów pięknych, dużych brył bursztynu wpadł 31-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna podróżował do naszego kraju przez przejście graniczne w Zosinie. Bursztyn w siedzeniach osobowego mercedesa, którym podróżny przekraczał granicę, znaleźli funkcjonariusze z komórki zwalczania przestępczości w Hrubieszowie. Część nielegalnego towaru 31-latek ukrył też na sobie, pod odzieżą. Poproszony o wyjaśnienia przyznał, że bursztyn otrzymał od nieznanej mu osoby na Ukrainie. Jak twierdził – miał go tylko przewieźć do Polski i oddać na jednym z parkingów. Za wykonanie takiego kursu obiecano mu 500 hrywien.

Reklamy

Podobnie jak jego 25-letni krajan, mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia wykroczenia skarbowego. Postępowanie w obu sprawach prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

Przypomnijmy, że bursztyn można legalnie wwieźć na terytorium Polski i Unii Europejskiej pod warunkiem zgłoszenia go do odprawy i opłacenia należności przywozowych.

Reklamy

W roku 2013 funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej udaremnili nielegalny – bez opłacenia należności – wwóz do Polski 75 kg bursztynu, a w roku 2014 – już ok. 170 kg.

 

 

Źródło: bialapodlaska.uc.gov.pl