Na emeryturę – pocztą albo przez internet

Jesienią po emerytury zgłosi się do ZUS znacznie więcej osób niż zwykle. Wszystko przez obniżenie wieku emerytalnego. Jeśli też planujesz złożyć wtedy wniosek, pamiętaj, że nie musisz tego robić osobiście. Nie ma też powodu do pośpiechu.

Reklamy

 

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn spowoduje, że w ostatnim kwartale tego roku emerytów znacząco przybędzie. W samym Oddziale ZUS w Biłgoraju – nawet o 5 tys. osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dawna przygotowuje się do obsłużenia zwiększonej liczby klientów. Przypomina również, że wniosek o emeryturę można złożyć, nie odwiedzając ZUS. Można go wysłać tradycyjną pocztą albo przez internet.

Dla wielu osób będzie to wygodniejsze rozwiązanie niż wizyta w placówce Zakładu. Przypomnę, że kiedy ubezpieczony wysyła wniosek tradycyjną pocztą, ZUS uznaje, że datą złożenia wniosku jest data stempla pocztowego – tłumaczy zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Biłgoraju Bogdan Mach. Wniosek można też wysłać bez wychodzenia z domu, przez internet. Taką opcję mają klienci zarejestrowani na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, którzy posiadają podpis elektroniczny (np. bezpłatny profil zaufany).

Reklamy

W razie wątpliwości, jak wypełnić wniosek, można skonsultować się z pracownikami ZUS: telefonicznie pod numerem 22 560 16 00 lub e-mailem, pisząc pod adres cot@zus.pl.

Osoby, które osiągną niższy wiek emerytalny do końca września, mogą składać wnioski o emerytury od września. – Ale nie trzeba aż tak się spieszyć. Bez względu na to, czy ZUS otrzyma wniosek we wrześniu, czy w październiku i tak będzie mógł przyznać emeryturę dopiero od października, bo wtedy reforma wchodzi w życie – wyjaśnia dyrektor Mach. Natomiast osoby, które nowy wiek emerytalny ukończą 1 października lub później, powinny złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed osiągnięciem 60/65 lat.

Do wniosku dołącza się ostatnie świadectwo pracy. Dodatkowo osoby, które nie mają policzonego kapitału początkowego, powinny dostarczyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia sprzed 1999 roku i ówczesne wynagrodzenia.

 

źródło: ZUS