18 lipca 2024

Najlepsi żonglerzy w Lublinie. Szósta edycja ŻeLKi – Żonglerskiej Lubelskiej Konwencji

Fundacja Sztukmistrze zaprasza na rozgrzewkę przed 40. Europejską Konwencją Żonglerską, której gospodarzem w 2017 roku ponownie będzie Lublin. Już w najbliższy weekend odbędzie się szósta edycja Żonglerskiej Lubelskiej Konwencji ŻeLKa – czyli międzynarodowe święto miłośników sztuki Nowego Cyrku.

Reklamy

 

Program konwencji w dużej mierze jest podobny do tej europejskiej – można uczestniczyć w wielu warsztatach, sala treningowa jest dostępna 24 godziny na dobę, odbędą się tez igrzyska, czyli mistrzostwa w żonglerskich i akrobatycznych dyscyplinach. Nie zabraknie również highline, czyli wysoko rozwieszonej taśmy – tym razem między budynkami Wydziału Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL na Konstantynowie.

Na konwencję przyjadą zarówno profesjonalni artyści jak i hobbyści, pasjonaci takich dziedzin jak żonglerka, akrobatyka powietrzna, hula hop, diabolo, fireshow czy slackline. Zaproszeni są również wszyscy, którzy chcieliby dopiero spróbować swoich sił w cyrkowych dyscyplinach.

Reklamy

Szczególną uwagę warto zwrócić na program artystyczny, który w tym roku jest wyjątkowo bogaty. W piątek, 20 maja o godz. 20.00 w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zobaczymy spektakl „Smashed” grupy Gandini Juggling. Założona w 1992 roku przez światowej sławy żonglerów Seana Gandini i Kati Ylä-Hokkala grupa, jest symbolem cyrku współczesnego. Gandini mają na swoim koncie 30 produkcji i ponad 5000 występów – od namiotów festiwalowych w Argentynie po londoński Royal Opera House. W Lublinie pokażą swój 60-minutowy inspirowany twórczością Piny Bausch – pełny niecodziennej żonglerki jabłkami… i porcelaną.

W sobotę o 18.00 odbędzie się tradycyjny Open Stage, gdzie mogą wystąpić odwiedzający konwencję uczestnicy. Zaś o 20.30 kolejna gwiazda: Wes Peden ze swoim pokazem Volcano vs. Palm Tree. Wes to amerykański żongler i wielokrotny rekordzista świata w żonglerce maczugami, zdobywca wielu nagród m.in. na prestiżowym festiwalu Cirque du Demain w Paryżu.

Reklamy

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.sztukmistrze.pl/zelka

 

Współorganizatorami wydarzenia są Uczelniany Samorząd Studentów KUL oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

PROGRAM:

 

Piątek 20.05.2016

20:00 Show: spektakl „Smashed” Gandini Juggling (Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1)

Link: https://vimeo.com/51011132

 

Sobota 21.05.2016

(ul. Konstantynów 1G)

18:00 Show: Open Stage

20:30 Show: Volcano vs. Palm Tree – Wes Peden

(link https://www.youtube.com/watch?v=2BBUL8IAhFQ)

24:00 turniej Fight Night – finał

 

Niedziela 22.05.2016

(ul. Konstantynów 1G)

12:00 Igrzyska