22 listopada 2024

Napisała esej – pojedzie do Brukseli

Katarzyna Madejczyk, uczennica Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Wólce Gościeradowskiej, została laureatką regionalną ogólnopolskiego konkursu na esej zorganizowanego przez Instytut Obywatelski oraz Posłów do Parlamentu Europejskiego pt.: „Tu mieszkam, tu działam”.

Reklamy

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 28 stycznia 2011 r. w Warszawie, o godz. 12.00 w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Jury konkursu spośród nadesłanych na konkurs prac wyłoniło 17 laureatów, którzy w nagrodę wyjadą do Brukseli. W województwie lubelskim najlepsza okazała się praca Katarzyny Madejczyk. Laureatka weźmie udział w wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim, ufundowanej przez posłankę do Parlamentu Europejskiego prof. Lenę Kolarską – Bobińską, jej praca zostanie opublikowana na stronie internetowej Instytutu Obywatelskiego oraz znajdzie się w publikacji pokonkursowej.

Reklamy

Celem konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych było zwrócenie uwagi na istotę aktywności obywatelskiej oraz pokazanie konieczności udziału obywateli w życiu publicznym i społecznym. Aby wziąć udział w konkursie uczniowie mieli napisać esej na jeden z dwóch zaproponowanych tematów:

1. W jaki sposób samorząd gminny wpływa na Twoje życie?

Reklamy

2. W jaki sposób mogę wpływać na funkcjonowanie mojej „małej ojczyzny”, którą jest gmina?

***

W swoich pracach uczniowie najczęściej opisywali, co ich zdaniem kryje się pod pojęciem „mała ojczyzna”, jak wiele ona dla nich znaczy. Ich zdaniem każdy może się przyczynić do jego poprawy. Sama krytyka nie wystarczy. Zdają sobie sprawę, że to co oni mogą ze swojej strony zrobić, nie znaczy aż tak wiele, ale że nie można być obojętnym na swoje najbliższe otoczenie. Najlepsze prace są publikowane na stronie Instytutu Obywatelskiego.

„Bardzo się cieszę, iż uczniowie z całej Polski odpowiedzieli na prowokację, jaką przygotował Instytut Obywatelski, rozpisując i przeprowadzając konkurs. Chcieliśmy zadać kłam dwóm świeckim dogmatom: że Polska samorządowa jest nieciekawa, oraz że polski obywatel jest martwy. Pisząc te prace, pokazaliście, że tak nie jest” – powiedział dyrektor Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski. Dodał, że nie byłoby tego konkursu bez polskich europarlamentarzystów, którzy bardzo aktywnie włączyli się w jego organizację, m.in. fundując laureatom wizytę studyjną w PE.

Z kolei prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, podkreśliła, że UE to nie tylko przywileje, a nasze uczestnictwo w tej wspólnocie nie polega jedynie na otrzymywaniu wsparcia finansowego na różnego rodzaju projekty. „Unia Europejska to też obowiązki. My, jako obywatele Europy, kształtując prawo musimy go przestrzegać. Domagając się od Unii pewnych wartości, jaką jest m.in. solidarność, musimy sami zwracać na to uwagę i tej zasady przestrzegać” – powiedziała prof. Kolarska-Bobińska. Według pani poseł polscy politycy i władze samorządowe często mają roszczeniowy stosunek do Europy, chcemy, żeby nam się coś należało i aby prawo było przystosowane do naszych możliwości. „Tak, to wszystko jest dobre, ale my też musimy pomagać innym, przestrzegać prawa i musimy być tutaj bardzo aktywni” – zaznaczyła europosłanka.

BIURO POSELSKIE
PROF. LENY KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ
W LUBLINIE