5 listopada 2024

Narkotyki, papierosy bez akcyzy, specyfiki z CITES… Maj na granicy i wewnątrz kraju [ZDJĘCIA]

Narkotyki, papierosy bez akcyzy, specyfiki z CITES – to niektóre z majowych ujawnień funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (SCS). Zabezpieczone nielegalne towary to wynik kontroli prowadzonych na granicy i wewnątrz kraju.

Reklamy

Niedozwolone przesyłki

Majowe kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w sortowni jednej z firm kurierskich na terenie powiatu zamojskiego przyniosły efekty w postaci zabezpieczonych narkotyków. 

Reklamy

W trzech przesyłkach funkcjonariusze trafili na białą substancję w formie kryształków. Przeprowadzone testy wykazały, że ujawniony specyfik to mefedron. 

Mefedron to bardzo niebezpieczna substancja psychoaktywna, której działanie jest podobne do amfetaminy i kokainy. Jest środkiem bardzo szybko i silnie uzależniającym psychicznie.  Przedawkowanie mefedronu może powodować poważne zaburzenia. 

Reklamy

Funkcjonariusze zabezpieczyli też znajdującą się w innej przesyłce marihuanę. 

W sumie mundurowi znaleźli blisko 200 g mefedronu i ponad 150 g marihuany.

Dokumentacja i zabezpieczone narkotyki trafiły do Komendy Miejskiej w Zamościu, która prowadzi dalsze czynności. 

Czytaj: Jeszcze nie ukończył kursu i nie zdał egzaminu na prawo jazdy… [ZDJĘCIA]

Papierosy bez akcyzy

30 tys. zł grzywny zapłacił kierowca autokaru, który przekraczał przejście graniczne w Hrebennem. 64-latek próbował przemycić do Polski 790 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.  Kontrabandę ukrył w schowku pod podłogą pojazdu. 

Mężczyzna przyznał się do próby przemytu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, wpłacając jednocześnie 30 tys. zł tytułem kary grzywny. 

Konik pod ochroną  

W maju na granicy w Hrebennem funkcjonariusze SCS zatrzymali wyroby z wyciągiem z gatunku chronionego Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Medykamenty ujawnili podczas kontroli trzech samochodów osobowych, którymi podróżowali obywatele Ukrainy. Podróżni ukryli je w swoich bagażach. Wszyscy przyznali się do prób przemytu.

W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1,7 tys. tabletek zawierających w swoim składzie wyciąg z konika morskiego (CITES).

Przypominamy, że celem Konwencji CITES jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nie tylko tymi gatunkami, ale też ich częściami i produktami pochodnymi, takimi jak np. suplementy medyczne. 

Zobacz: Dwóch 12-latków i 13-latek okradli dziadka kolegi. Ich łupem padło 90 tys.

Piękną być….

W ostatnim czasie coraz częściej mamy do czynienia z przemytem kosmetyków do poprawiania urody. W maju funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej również kilkukrotnie trafili na takie specyfiki. 

Dla przykładu, na przejściu granicznym w Hrebennem w wyniku zaledwie dwóch kontroli zabezpieczyli kilkadziesiąt opakowań z preparatami medycyny estetycznej. Dwoje podróżnych z Ukrainy próbowało wwieźć do Polski specyfiki zawierające kwas hialuronowy, stosowany głównie do wypełniania i niwelowania zmarszczek. 

Oboje przyznali się do próby przemytu  i wyrazili zgodę na przepadek towaru.  

Zobacz też:

Zderzenie karetki i Audi. Cztery osoby poszkodowane [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com



info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD